Eski Danıştay Üyesi Dinç'e FETÖ'den 7 Yıl 6 Ay Hapis Cezası

Meslekten ihraç edilen eski Danıştay Üyesi Mustafa Dinç, FETÖ üyeliğinden 7 sene 6 ay hapis cezasına çarptırıldı

Eski Danıştay Üyesi Dinç'e FETÖ'den 7 Yıl 6 Ay Hapis Cezası

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edilen ve tutuklanan eski Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin yargılanması sürüyor.

İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından, Yargıtay ek binadaki salonda görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Dinç ve avukatı katıldı.

Yapılan duruşmada, sanık ve avukatı esasa ilişkin savunmalarını yaptı.

Örgüt talimatıyla Danıştay üyeliğine seçildiği, örgütün Danıştay hücre yapılanmasında bulunduğu belirtilen sanık Dinç, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Mustafa Dinç, meslek hayatında talimata göre karar vermediğini, örgütün lehine çıkarılmış tek bir karara bile imza atmadığını öne sürdü.

Son sözü sorulan sanık Dinç, "Böyle bir hain örgütle hiçbir zaman iltisakım, irtibatım, bağım olmadı. Bu hain örgütle beraber olmadığım da dosyamdan bellidir. 28 Şubat dönemindeki duruşum da bellidir. Biz o dönemde bu örgüt mensupları gibi kafamızı kuma gömmedik. Kimseye biat etmedim, kimseden emir ve talimat almadım. Vereceğiniz karara saygılıyım. Beraatimi istiyorum." şeklinde konuştu.

VERİLEN KARAR  

Sanık Mustafa Dinç'in, "silahlı terör örgütü FETÖ/PDY'ye üye olmak" suçunun sabit olduğu belirtilen karara göre, bu sebeple sanığa Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 314/2. maddesi gereğince "kastın yoğunluğu, örgüt içindeki konumu, örgütte kaldığı süre" dikkate alınarak, alt sınırdan uzaklaşılarak 6 sene hapis cezası verildi.

Terör suçlarında cezanın yarı oranında yükselmesini öngören 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 5/1 maddelerince sanığa verilen ceza artırılarak 9 seneye yükseltildi.

Sanığın cezası, duruşmalardaki iyi hali sebebiyle TCK'nin 62. maddesindeki indirim 1/6 oranında uygulanarak 7sene 6 aya düşürüldü.

Heyet, tutuksuz sanığa ilişkin adli kontrol hükümlerinin devamına karar verdi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR