64. Hükümette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görev yapan ve halen Ak Parti Denizli Milletvekilliği görevini ifa eden Sayın Sema Ramazanoğlu, artık yazılarıyla haber365.com'da yer alacak.

İşte ilk yazısı:

Kudüs Dünyanın Vicdanıdır

Kudüs, üç büyük din için sahip olduğu önemden ötürü tarih boyunca savaşların, siyasi mücadelelerin yoğunlaştığı bir bölge olmuştur. Müslümanların Kudüs’e hâkim olduğu dönemlerde ise bölge refahın, barışın ve zenginliğin şehri haline gelmiş, dârüsselâm diyerek anılmıştır. İster Hz. Ömer'in Kudüs’ü ilk fethettiği zamana bakalım isterse de 400 yıl bu topraklara sahip olan Osmanlı dönemine, sadece Müslümanların değil Yahudilerin ve Hıristiyanların da huzur içinde yaşadığı, ibadetlerini özgürce yaptıkları bir şehir görmekteyiz. Oysaki bugün İsrail'in işgaliyle bu bölgede maalesef kan, gözyaşı, zulüm ve haksızlıklar sıradan hale gelmiştir.

Bilindiği gibi İsrail hem bölgede hâkimiyet kurarken hem de insanlık dışı politikalarıyla bölge halklarının haklarına tecavüz ederken en büyük desteği başta ABD ve İngiltere olmak üzere Batılı devletlerden almıştır. 1917'den günümüze kadar Filistin topraklarını bölük pörçük hale getiren ve gerçek sahiplerinin elinden çalan İsrail'e bu zemini hazırlayan Batılı devletlerdir. Bu yüzden de İsrail'in yaptıklarından en az İsrail kadar sorumludurlar. Geçtiğimiz günlerde ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı alması bu destekleyici politikalara bir yenisini daha eklemiştir. ABD'nin aldığı bu sorumsuz karar zaten çetrefilli bir hal alan bu meseleyi tamamen çözümsüzlüğe itmiştir.

ABD'nin ve diğer büyük devletlerin bu sorunun çözümü gibi bir dertleri olmadığı hem bu kararda hem de geçmiş uygulamalarda açıkça görülmektedir. Son alınan bu kararla ABD, İsrail'in yaptığı insan hakları ihlallerine açıktan destek vermiştir. Böyle bir anlayışa karşı Türkiye'nin öncülüğünde İİT üyesi ülkelerin verdiği tepki takdire şayandır.

Bu konuda birtakım somut adımların atılması ihtiyacı da hissedilmektedir. Yoksa sorunları bir terör devleti olan İsrail'in insafına bırakmak bu coğrafyada daha çok kanın ve gözyaşının akmasına sebep olacaktır. Herhangi bir insani değerden nasibini almamış bu devlet, bugün Gazze'ye uyguladığı ambargoyla o bölgeyi bir açık hava hapishanesine çevirmiş ve Filistin'den koparmıştır. Gazze'de en basit insani ihtiyaçların sağlanması bile artık zorlaşmıştır. Bir de bunun üstüne zaman zaman düzenlediği bombardımanlar en temel hak olan yaşama hakkını Gazzelilerin elinden almaktadır.

Yazının Devamı İçin Tıklayın.