Eski bakanlardan Mehmet Moğultay, ABD'de bir süredir tedavi gördüğü hastanede 72 yaşında hayatını kaybetti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, verdiği demeçte, Moğultay'ı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisinde olduklarını belirtti.

ABD'de olan oğlu Ulaş Moğultay'ın, cenaze işlemleriyle ilgilendiğini aktaran Bingöl, bu işlemlerin tamamlanmasından sonra Moğultay'ın naaşının Türkiye'ye getirilerek İstanbul'da toprağa verileceğini açıkladı.

Moğultay'a Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileklerini ileten Bingöl, "Mehmet Bey, ideallerinden kesinlikle ödün vermedi, siyasetteyken iz bırakan bir görev yaptı. Türk milletinin başı sağolsun." dedi.

MEHMET MOĞULTAY KİMDİR?


Tunceli'de 1945'te dünyaya gelen Mehmet Moğultay, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.

1969-1987 tarihleri içerisinde serbest avukatlık yapan Moğultay, 1987-1999 seneleri arasında TBMM 18'inci, 19'uncu ve 20'nci dönemlerinde İstanbul milletvekili seçildi.

Moğultay, Sosyaldemokrat Halkçı Parti'de ve CHP'de Genel Sekreter Yardımcısı, MYK üyesi ve Parti Meclisi üyesi seçilerek, bu partilerin üst düzey kademelerinde görev yaptı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi, TBMM Başkanvekili ve TBMM Hesaplarını İnceleme Komisyonu Başkanı olarak da görev yapan Moğultay, 1991-1995 seneleri içerisinde 49. ve 50. DYP-SHP koalisyon hükümetlerinde ve sonrasında CHP ve SHP'nin, CHP adı altında birleşmesiyle DYP-CHP koalisyon hükümetinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı görevlerinde bulundu.