Suriye’nin eski ABD’nin Şam Büyükelçiliği görevinde bulunan Robert Ford, Trump PYD’ye silah vermesinin ‘aptalca’ bir karar olduğunu vurguladı.

ESKİ ABD SURİYE ŞAM BÜYÜKELÇİSİ ROBERT FORD: PYD’YE SİLAH VERMENİN APTALCA KARAR OLDUĞUNU VURGULADI

30 yıl önce göreve ilk olarak İzmir'de göreve başlayan Robert Ford, Suriye'de iç savaş çıktığında ABD'nin Şam büyükelçiğini görevini üstlenmişti.ABD’nin Şam Büyükelçiliği görevinde bulunan Robert Ford,Amerika Birleşik Devletlerinin suriye’de uyguladığı politikaların yanlış olduğunu özellikle PYD’ye silah vermenin tam bir aptallık olduğunu vurguladı.

TRUMP’IN ALDIĞI KARARLAR APTALCA

Amerika Birleşik Devletlerinin suriye’de uyguladığı politikaları değerlendiren “ABD’nin son elçisi” unvanını taşıyan Ford, Trump, YPG’yi silahlandırmaya başladı. Bu doğru karar mıydı? sorusuna, "Hayır, hatta çok aptalca bir karardı. Kısa vadede iyi olabilir belki ama orta ve uzun vadede çok kötü sonuçları olacağı gözüküyor. Ayrıca bu karar en önemli müttefiklerimizden olan Türkiye’yle sorun yaratıyor. Türk hükümetinin bazı terör saldırılarının Rojava’dan düzenlendiğini ortaya koyan raporlarını okudum.

Bunlar çok ciddi suçlamalar ama ABD hükümetinin bunlara yanıt verdiğini görmedim. Türkiye ciddi bir yanıtı hak ediyor. Ayrıca herkes şunu biliyor: Bugünün YPG savaşçısı yarın PKK’lı olabilir. Tayyip Erdoğan’ın terör konusundaki endişeleri çok haklı."