Beşşar Esed rejimi, Suriye' de oluşturulması düşünülen "çatışmasızlık bölgeleri"  içindeki İdlib, Lazkiye, Hama, Humus, Dera, ve Şam' a hava saldırıları yapmakta.

Suriye' deki AA muhabirlerinden alınan bilgiler doğrultusunda, İdlib vilayetinin kırsalında Cisr Eş Şuğur bölgesi ve Bidama beldesi, Lazkiye' nin Kürtdağı bölgesi, Hama' nın kuzey kanadındaki Latamne beldesi, Dera il merkezi, Şam' ın Doğu Guta bölgesi ile beraber Cobar mahallesi rejimin hava saldırılarına maruz kalmakta.

En yoğun saldırılar, ülkenin güney kanadındaki Dera' nın merkezine düzenlenmekte. İl merkezinde Dera Beled olarak isimlendirilen "eski şehir", fil füzeleri ile vuruluyor.

Humus' un kuzey akanadında kalan Kesiyeyn köyüne bu sabah yapılan bombardımandan sonra, köy halkı evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Şam' ın doğusunda bulunan, muhaliflerin kontrolünde ve rejimin kuşatması asltındaki Cobar mahallesi ve Arbin beldesi de havan toplarıyla hedef alınarak vurulmakta.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Irak Temsilcisi'nin yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda, eli kanlı örgüt DEAŞ ise 100 bini aşkın sivil vatandaşı belirli bölgelere toplayarak canlı kalkan olarak kullanmakta.