'Ermeni Soykırımını Tanıyan Yasa Tasarısının' Engellenmesini Beyaz Saray İstemiş! Beyaz Saray İstemiş!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretinde Donald Trump ve Cumhuriyetçi senatörlerle yaptığı görüşmenin hemen ardından Senatör Lindsey Graham'ın Temsilciler Meclisi'nin 'Ermeni soykırımını tanıyan' yasa tasarısının Senato'ya geçmesini engellemesinin sebebi belli oldu.

'Ermeni Soykırımını Tanıyan Yasa Tasarısının' Engellenmesini Beyaz Saray İstemiş!

Axios'ın yaptığı habere göre, Türkiye'den heyetin Cumhuriyetçi Senatörlerle toplantısının sonrasında Demokrat Senatör Bob Menendez'in Ermeni soykırımını tanıyan yasa tasarısını Senato'ya sunacağını bilgisinin alınmasının ardından Beyaz Saray Yasama İşleri'nden bir yetkili Graham'dan özel olarak tasarıyı engellemesini talep etti. 

Axios'a haberi doğrulayan Graham, "Tabii dedim, bunu kabul etmemin tek sebebi Erdoğan'ın hâlâ ABD'de olmasıydı. Yasa tasarısının Senato'ya geçmesi kötü zamanlama olurdu, mümkün olursa ilişkiyi kurtarmaya çalışıyordum" siye konuştu. 

Tasarıyı engellediği için kötü hissedip hissetmediği sorulan Graham, "Kötü hissettim çünkü Menendez'i severim. O yıllardır çalışıyor fakat Türkiye Cumhurbaşkanı hâlâ buradayken bunun olmasının piyasanın kaldırabileceğinden daha ağır olduğunu düşündüm. Gelecek sefer engellemeyeceğim" şeklinde konuştu.

Öte yandan Ermeni soykırımını tanıyan yasa tasarısının Senato'ya geçmesi geçen hafta yine engellendi. Menendez ve Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz tasarıyı yeniden Senato'ya sundu. Bu kez Cumhuriyetçi Senatör David Perdue önledi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR