Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Külliye'de Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

Balkanlarda FETO terör örgütünün en fazla örgütlendiği yer ne yazık ki Kosova. FETÖ sadece Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği her ülke için tehdittir.

Cinayetlerin, dökülen masum kanlarının hesabını soracağız

FETÖ, PKK, YPG, DHKP-C ve DEAŞ gibi katil sürülerinin bizim nazarımızda hiçbir farkı yoktur. Bunlarla mücadeleyi hem yurt içinde hem yurt dışında kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.

Cinayetlerin, dökülen masum kanlarının hesabını hukuk içinde mutlaka soracağız. Dünyanın neresine kaçarlarsa kaçsınlar terör örgütlerinin ele başlarının, militanlarının peşlerini asla bırakmayacağız. Çünkü hain her yerde haindir, terörist her yerde teröristtir.

Biz yandık Kosova yanmasın

[FETÖ] Eğer bir okuldan ülkesine ihanet eden gençler yetişiyorsa, o okul kendi asli görevini yerine getirmiyordur. Biz yandık, Kosova yanmasın istiyoruz. Hesabınızı 10 yıl, 20 yıl sonrasına yapın. Burada yaptıklarını yarın Kosova'da yaparlar. Gelirler yönetimi ele alırlar.

Kosova bedel ödemeye tahammül edemez. Türkiye'nin dayanma gücü vardı dayandı ama Kosova dayanamaz.

Ateşkes için yoğun çaba sarf ettik

Suriye'de rejim ile muhalefet arasında mutabakata varıldı, bu geceden itibaren ülke genelinde ateşkes ilan ediliyor. Çatışmaların durması için yoğun çaba sarf ettik. Suriye'de tüm hava ve kara saldırıları duracak, ateşkes takibini garantörler Türkiye ve Rusya yapacak.

DEAŞ başta olmak üzere terörle mücadele sürecek

Taraflar, hava bombardımanı dahil silahlı saldırıları durdurmayı, kontrolleri altındaki bölgeleri birbirleri aleyhine genişletmemeyi taahhüt ettiler. BM Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü olarak kabul edilen gruplar, tabii ki bu ateşkesin dışındadır. Türkiye vatandaşlarının can güvenliğini tamamen garanti altına alana kadar DAEŞ başta olmak üzere, mücadelesine aynı kararlılıkla devam edecektir. Buradan taviz vermemiz söz konusu değil.

Barış için her türlü çabayı göstereceğiz

Başta kıymetli dostum Sayın Putin olmak üzere ateşkes sürecine destek veren tüm kesimlere teşekkür ediyorum. Biz Türkiye olarak Suriye'nin ve bölgemizin barışı, huzuru, istikrarı için elimizden gelen her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz. Ateşkesin Suriyeli kardeşlerimizin için, daha ileri gidiyorum tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.

Kaynak: Yeni Şafak