Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle: 

KONYA 15 TEMMUZ'DA AHDE VEFASINI GÖSTERDİ

Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak bugüne kadar 30 defa Konya'yı ziyaret ettim. Her ziyaretimde gönlüm huzur bularak, ülkemin ve milletimin geleceğiyle ilgili ümitlerim güçlenerek şehrinizden ayrıldım. Yaklaşık 10 aydır sizlerle hasret gideremedik. Konya 15 Temmuz'da ahde vefasını, kadirşinaslığını, hakkın yanındaki sağlam duruşunu bir kez daha gösterdi. Biz de ilk fırsatta gidelim, hem hasret giderelim, hem de kardeşlerimize şükranlarımızı sunalım istedik.

Bugün Konya'ya geldik. Cuma namazını Konya'da kıldık. Valiliğimizin ziyareti şimdi toplu açılış töreniyle birlikte sizlerle beraberiz. Toplu açılış törenleri bizim hizmet anlayışlarımızın adeta alemet-i farikası haline geldi. Konya'da çeşitli alanlarda 42 kalemde toplam açılış ve temel atmalarla beraber 2 milyar liralık bir eseri hizmetle buluşturuyoruz. 

BENİM VATANDAŞIMI BİZİM SİLAHIMIZLA VURDULAR

Bu yürek işidir, icraat ister. 15 Temmuz niye oldu? 15 Temmuz işte bu yatırımı hazmedemeyenlerin bir operasyonudur. 15 Temmuz Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak istemeyenlerin bir operasyonudur. 15 Temmuz Türkiye'yi bir vagon olarak görmek ve göstermek isteyenlerin bir operasyonudur. Benim kardeşlerimi bizim uçaklarımızla, bizim helikopterlerimizle, bizim tanklarımızla, bizim toplarımızla, bizim silahlarımızla vurdular.

241 şehidimiz var. 2194 gazimiz var. O akşam o bombaları yağdıranlar zannetmişlerdi ki, biz güçlüyüz. Helikopterlerden yağan bombalar güçlü, tanklar güçlü, silahlar güçlü. Bilmiyorlardı ki, yeryüzünde güç Allah'ın halifesi olan insandadır. Yeter ki o insanlar şehadet makamına doğru yürüsün. Bu millet gerçekten aziz bir millettir. Biz milletimizle iftihar ediyoruz, gurur duyuyoruz. Ve sizler uçakları da susturdunuz, tankları da susturdunuz, sonunda 15 Temmuz'un galibi bu aziz millet Türk Milleti oldu. 

DEVAM EDECEĞİZ KARARLILIĞIMIZ KIYAMETE KADAR SÜRECEK

Durmayacağız, yola aynı şekilde devam edeceğiz. Kıyamete dek bu kararlılığımız devam edecektir. Şimdi konuşuyorlar; efendim birinci darbe atlatılmış, ikinci darbe öyle veya böyle atlatılmış, şimdi üçüncü darbe gelecekmiş. Bir tane ukala, kendini bilmez köşesinden bir şeyler yazıyor.

Birileri farklı şeyler söylediler, Almanya'ya iltica, ne dediler İtalya'ya iltica etti. Ama bilmiyorlar ki, biz bu yoldaki terbiyemizi alırken şöyle aldık: Eğer lider taşın arkasına saklanırsa millet dağın arkasına saklanır. Ve meydanlara dediğimizde, ölümüne dediğimizde benim aziz milletim meydanlara yürüdü, 81 vilayette yürüdü. Konya'nın yüreğinin nasıl olduğunu biliyoruz. Selçuklu'nun başkentinde Kılıçarslan'ın miğferinin yer aldığı, oklarının yer aldığı bu meydandan başka bir şey çıkmaz. 

KONYA'DA YAPTIĞIMIZ DUAYI UNUTMADIK DEĞİL  Mİ?

Cumhurbaşkanlığı seçiminden bir gün önce. 2014 yılı 9 Ağustos'unda Konya'ya geldiğimde şöyle dua etmiştim: Bizi resulünün izinden ayırma ya Rab! Bize Kılıçarslan cesareti ver ya Rab! Bize Nurettin Zengi inancı ver, bize Mevlana hikmeti ver ya Rab! Bizi kıyamet gününde onlara mahçup etme. Takaatimiz yetmeyeceği yükü yükleme. Bizi sen sırat-ı müstakimden ayırma. birliğimizi bozma.

Bozmak isteyenlere fırsat verme. Aradan iki yılın ardından bu duaya ne kadar ihtiyacımızın olduğunu pek çok sınamayla gördük, görüyoruz. Konyalı kardeşlerim başta olmak üzere 79 milyon vatandaşlarımızın duasıyla bugünlere geldiğimizi çok iyi biliyorum. Sadece bizim ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimiz Türkiye'nin yaşadığı badireleri şöyle bir gözden geçirelim. 

ZAMANLA KİMLERİN NASIL POZİSYON ALDIĞINI GÖRDÜK

Bismillah deyip göreve başladığımız hemen ardından Irak krizi, Danıştay saldırısı, 27 Nisan bildirisinin somutlaştığı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin darbe tehditleri, Dink cinayeti, Aktütün saldırısı. Mavi Marmara gemisinin saldırıya uğraması vs. Karşımızdaki güçleri tam olarak tanımlamakta zorluk çekiyorduk. Zamanla kimlerin nasıl pozisyon aldığını gördük.

YAZIKLAR OLSUN SENİN NATO'DAKİ ORTAĞIN MI BUNLAR?

Koalisyon güçleri niçin PYD ile hareket ediyor? Bunu anlamakta zorlanıyoruz. Koalisyon güçlerinin bir terör örgütü ile hareket etmesini anlamıyoruz. DEAŞ'la mücadeleyi PYD-YPG ile değil 63 ülke birlikte halletmeliyiz. ABD, PYD-YPG'ye silah desteği vermeye devam edeceğiz diyor. Yazıklar olssun. Senin NATO'daki ortağın mı bunlar? NATO ortağınız Türkiye ise bizimle işbirliği yapın. Biz bu işi bitiririz. Biz her terör örgütünden her türlü ihaneti, alçaklığı, kahpeliği bekliyoruz. 

BİRKAÇ HAFTAYA KADAR YENİ UYGULAMALAR GELİYOR

PKK'ya, DEAŞ'a bakışımız ne ise FETÖ'ye de bakışımız aynıdır. Şimdi yeni uygulamalar geliyor. Birkaç hafta içerisinde onları da göreceksiniz. Bu milletin evladı olduklarını kabul ediyorlarsa gereğini yaparlar, eğer değillerse biz gereğini yaparız. Bazılarının 15 Temmuz'la ilgili tek pişmanlığı darbe girişiminin başarıyla ulaşmamış olmaması. 

MECLİS'TEN İDAM KARARI BANA GELİRSE BEN ONAYLARIM 

Batı ne derse desin beni ilgilendirmez. Beni milletim ilgilendirir. Dünyanın birçok ülkesinde idam var. İdam kararı bana gelirse ben onaylarım. Ben şehitlerimizin katillerini unutamam.

Kimse mağdur edebiyatı yapmasın. Asıl mağdurlar 241 şehidimizin yakınları. Gazilerimizin yakınları. Katillerin yakınları mı mağdur? Şu anda yapılan işlemler 15 Temmuz gibi bir ihanet karşısında yapılabileceklerin asgarisidir. 

15 TEMMUZ'UN ÖNÜNE GEÇMEK İSTEYENLER BOŞUNA UĞRAŞIYOR

Marmaris'te şu kardeşinizi öldürmeye gelenler adalete temsil edilmiştir. Milletimiz tüm gece üzerine ateş edenleri götürmüş, güvenlik görevlilerine teslim etmiştir. Mağduriyet edebiyatıyla 15 Temmuz soruşturmasının hesabının önüne geçmeye çalışanlar varsa kusura bakmasınlar. Şayet darbe başarılı olsaydı, FETÖ mensuplarının bize ve milletimize neler yapacaklarını çok iyi biliyoruz.

BU DARBENİN HESABINI SORMAMAK MİLLETİME İHANET

Bu darbenin hesabını hakkıyla sormamak milletime ihanet olur. FETÖ, PKK, DEAŞ'ın da ülkemizin ve milletimizin düşmanı kim varsa onların kökünü de kurutmadan bu mücadele bitmeyecek. Bu vatanda kimse operasyon yapamaz. Kendilerine hayatı zehir ederiz. 

BU OLMAZSA DİĞER PLANLARIMIZ DEVREYE GİRER

Terör örgütlerini maşa olarak kullanarak üzerimize gelenler görecekler ki o maşalar sonunda onları da yakacak. Bölge ile hesapları bozmazsak bedelini biz öderiz. Şu anda koalisyon ülkelerine talebimizi ilettik. Bu güçler arasında yerimizi almakta kararlıyız. Bu olmazsa diğer planlarımız devreye girer. B planımız devreye girer C planımız devreye girer. Kimse bizi içişlerine karışmakla itham etmesin. Biz sadece kendi vatanımızı, geleceğimizi güvenlik altına almaya çalışıyoruz. Türkiye güvendeyse tüm bölge güvenli olur.