Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

KKTC'nin FETÖ ile mücadelede yanımızda olduğunu biliyoruz. FETÖ ve uzantıları KKTC'de kendilerine hayat alanı bulamayacaktır. Bu tavrın diğer dost ve kardeş ülkeler tarafından örnek alınmasını temenni ediyoruz.

Sayın Akıncı ile kapsamlı ve heyetler arası görüşmelerde Kıbrıs meselesinin çözümü için gelinen aşamayı ele aldık. Ayrıntılı değerlendirmeler yaptık. Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı adada adil ve kalıcı çözümden yanadır. Bu yolda her türlü çabayı sarfediyoruz. Bu çabaların hedefi BM parametreleri çerçevesinde, adadaki iki taraf içinde yeni yaşanabilir bir ortaklığın bu yıl içerisinde tesis edilmesidir.

Kıbrıs meselesinin Türk tarafının meşru haklarını ve güvenliğini teminat alacak şekilde çözüme kavuşturulması şarttır. Olası çözümün ardından Kıbrıs adasının gerçek potansiyeli ortaya çıkacak, bölgesel ölçekte değerlendirilememiş iş projesi gerçekleştirilecektir.

Akıncı'nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar ise şöyle:

2016 yılını barış yılı yapmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye'nin seçilmiş sivil yönetimine yönelen darbe girişimi sonrasında 240 kardeşimizin yaşamını yitirdiği, 2000'e yakın insanımızın yaralandığı o olay karşısında bir kez daha KKTC halkının dayanışmasını sizlere iletmekteyim. Tüm Türk ulusunun başı sağolsun diyorum. Darbe girişimini ilk duyduğumuzdan bu yana Türk halkının yanında saf tuttuk.

Sizler o akşam gerçek bir liderlik sergilediniz. O gerçek liderlik, beraberinde Türk halkının gerçek bir vatanseverliğini tetikledi. On binlerce insan sokağa döküldü, canlarını verdiler. Ya da vücutlarının parçalarının tankların altında bıraktılar. TBMM bombaların altında toplanabildi ve o milletvekilleri o meclisi o akşam açık tutturdular. Bu bir destandır.