Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ı kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 2 saat 25 dakika sürdü.

Erdoğan ve Biden ortak basın açıklaması yaptı.

Biden'ın sözlerinden öne çıkan başlıklar şöyle;

- 15 Temmuz gecesi halk demokrasi uğruna yapılabilecek en büyük fedekarlığı yaptı.

- 15 Temmuz'de Meclis'te verilen hasarı gördüm. Dünya Türk vatandaşlarının vatanseverliğini gördü.

- Darbe girişimiyle ilgili ne kadar üzgün olduğumuz bildirmek için geldim.Darbe girişiminin ilk anından itibaren sizin yanınızda olduk, sizinle birlikteyiz. Biz Türkiye'yi destekliyoruz, bu desteğimiz kesindir ve değişmez. ABD, müttefikimiz olan Türkiye'nin yanındadır.

- Cep telefonuyla sokağa çıkma çağrısı yaptınız ve halk sizi dinledi.

GÜLEN'İN İADESİ KONUSU

- Gülen'in iadesi talebi konusunda hukukçular çalışıyor. Daha önce hiçbir davada bu kadar çalışıldığını hatırlamıyorum.

- Gülen'i korumak için gibi bir niyetimiz ve nedenimiz yok.

OBAMA İADE KARARI VERİRSE GÖREVDEN ALINIR

- ABD ne kadar güçlü olursa olsun, Fedaral mahkeme dışında kimse iade kararı veremez. Başkan bunu kendisi karar veremez. Obama bunu yaparsa görevden alınır.

- Gülen ABD yönetimine sığınma talebinde bulunduğunda Bush onu reddetmişti. Yargıya gitmiş ve yargı kararıyla kalması sağlanmıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan bölümler...

- Başkan Yardımcısı Joe Biden'in bu yıl ikinci kez ağırlamaktan çok memnun olduğumu belirtiyoruz. Çok daha farklı normal şartlarda keşke bu görüşmeyi yapabilseydik.

- Özellikle 15 Temmuz akşamı girişilen bu darbe girişimi sebebiyle askeri üniformaları giymiş Fetullahçı terör mensuplarının gerçekleştirme gayreti içinde oldukları ama başaramadıkları darbe girişimi milletimiz farklı bir dirneişle püskürtmüştür. Milletimle iftihar ediyorum, gurur duyuyorum.

- ABD ile uzun bir geçmişe dayanan stretejik ortaklığımız var. Bu sayın Obama ile model ortaklığa dönüşmüş oldu. Sayın Biden ülkemize gelerek TBMM'yi gezmek suretiyle darbe girişimininin vahim boyutlarını yerinde görme fırsatı buldu.

- Bizim için en büyük öncelik FETÖ'nün Türkiye'ye iadesidir.

- 15 Temmuz öncesi ile ilgili delilleri yollamıştık. 15 Temmuz sonrası için ise çalışmalarımız devam ediyor. Ama anlaşmamız gereği en azından tutuklanır. Bu zat terör örgütünü yönetmeye devam ediyor.

CERABLUS GERİ ALINDI

- Bugün koalisyon güçleri ile görüşmemizi yaptık ve kararımız verdik. Cerablus'a ÖSO ile girdik. Şuan itibari ile Cerablus tamamen geri alınmış durumda. DAEŞ Cerablus'u terk etmek zorunda kalmış durumda. İster DAEŞ, İster PKK ister DHKP-C bunların hepsi bizim için teröristtir.

- Suriye halkının evet demediği bir isimle devam etmesi kabul edilemez. 600 bine yakın insanı öldüren, devlet terörü estiren bir kişiyi biz reddediyoruz. Bu konuda ABD'nin bize gerekli desteği vereceğine inanıyorum.

- Esad'ın başındaki Suriye asla demokrasiye ulaşamıyacaktır.

- İslam devletinden terörist çıkmaz. DAEŞ bir terörist gruptur. İslam barış kavramından türeyen bir kelimedir. Dolayısıyla İslama mensup olan bu katliamları yapmaz. 12-13-14 yaşındaki çocukları canlı bomba olarak halkın arasına sokmaz. DAEŞ bunları yapıyor. Ama bunun bedelini de çok ağır ödeyecek. Yeter ki barışa koşanlar el birliği yapsınlar.

SORU-CEVAP BÖLÜMÜ

BIDEN: Türk odrusunun yaptığı çalışmaları takdir ediyoruz. Türk ordusunu operasyonda destekliyoruz. Hangi grup olursa olsun o bölgede işgal gerçekleştirmemeli ve Suriye bir bütün olarak kalmalı. Küçük gruplara ayrılmamalı. Biz bundan sonra da Tr ile çalışmak istiyoruz. Terörist grupları oraedan çıkarmak istiyoruz.

ERDOĞAN: İslam Devleti yanlış oldu, basın mensubunun kullandığı. DAİŞ'i kullanırsak yerinde olur. İslam barış dinidir. İslam 12-13 yaşlarındaki çocukları canlı bomba olarak halkın arasına sokmaz.

BIDEN: Biz ABD olarak hukukun üstünlüğüne ve anayasının üstünlüğüne inanmış insanlarız. Anayasa ve kanunlar birinin sınır dışı edilmesi için hukukun karar vermesini gerektirir. Son zamanlarda ülkemde 3-4 terör saldırısı oldu. FBI bunlardan bazılarını takip etti ve bunlardan biri 'DAİŞ'e ve ABD vatandaşlarını öldürmeye yemin ettiğini' söyledi. Bu sözleri için onu tutuklayamadık.

Bizim şu anda bir ekibimiz var; uzmanlardan oluşan. Sizin uzmanlarınızla ve savcılarınızla bir araya gelmiş durumdalar. Diyorlar ki 'İhtiyacımız olan verileri bize verin ki biz de onu mahkemeye sunalım.' Biz kanunlara bağlıyız. Bu ne kadar kanıtın sunalabileceğine bağlı. Henüz bize daha darbe ile bağlantılı kanıt sunulmadı. Genel olarak mahkemeye 'Bu adam kötüdür' diyemezsiniz. Delil sunmalısınız. Bir mahkemenin olası bir sebep olarak göreceği bir delil sunmalıyız.

Biz kararlyız, delil konusunda yardımcı olmaya. Bir kez daha Türkiye halkına sesleniyorum, bizim bir teröristi barındarmak için ne gibi bir sebebimiz olabilir ki? Mahlkemeler kararını yeterli kanıt sunulunca verecektir. Bizim sistemimizde mahkeme kongre ve başkanla eşittir. Altında ya da üstünde değildir.