Van'da şahsi kapasitelerini keşfetmek adına tohum ekip, sulama işlemlerine katılan engelli talebeler, hem kendilerine itimat beslemek hem de toplumsal hayata dâhil olmaktalar.

Van'da engelli talebeler, şahsi kabiliyetlerini ilerletmek amacıyla büyüttükleri sebze ve meyveleri alt tabakada bulunan aileler arasında paylaştırıyorlar.

Ayhan Şahenk Hususi Faaliyet Faaliyet Birimi'nde tedrisat faaliyetlerine iştirak eden engelli talebeler, domates, salatalık, biber, patlıcan ekip biçerek hem toplumsal hayatın bir parçası oluyor hem de yeteneklerini ortaya koyuyor.

DOMATES, BİBER, PATLICAN YETİŞTİRİYORLAR

Kurumun müdür yardımcısı Mustafa Kurt, yaptığı açıklamada, çalışmalar kapsamında engellilerin becerilerinin kuvvetlenebilmesi gayesiyle sebze ve meyve üretimi yapıldığını dile getirdi.

Sera içerisinde öğrencilerin birbirinden farklı sebzeler ürettiklerini dile getiren Kurt, "Öğrencilerimiz mevsim şartlarına ve Van toprağının niteliklerini dikkate alarak ihtiyaca göre destek veriyorlar. Bu süreçte talebelerimiz domates, salatalık, patlıcan, biber gibi malzemeler üretiyor. Bu malzemeleri büyütürlerken bir taraftan kendilerine olan güven hissini pekiştiriyor, diğer taraftan da bir işin ucundan tutup başarı sağlamanın sevinci içerisindeler." ifadelerini kullandı. Kurt, öğrencilere akademik bakımdan bir katkı sunamadıklarını, bu şekildeki bir faaliyet yoluyla sosyalleşmelerini sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi.