Berat Albayrak Ankara'da Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılış töreninde "Alın terinin yanında akıl terini de ortaya koyacak, dünyaya meydan okuyacak yeni genç El Cezeri'lere ihtiyacımız var." dedi.

"TEK EKSİĞİMİZ VAR, YETİŞMİŞ İNSAN GÜCÜ"


"Geleceğin mühendislerini burada görüyorum" diyerek öğrencilere hitap eden Bakan Albayrak şunları söyledi:

"Türkiye'yi bir üst lige taşıyacak önemli gelişmelere ön ayak olacaksınız. Bizim ürettiğimiz rüzgar tribünleri dünyanın her yerinde kullanılacak. Tek bir eksiğimiz var. Yetişmiş insan gücü. O da MEB ile beraber bu alanda devrim gibi adımlar atıyoruz. Daha kaliteli ve rekabet edebilir bir sürecin arefesindeyiz. Alın terinin yanında akıl terini de ortaya koyacak, dünyaya meydan okuyacak yeni genç El Cezeri'lere ihtiyacımız var. Yazılacak bu hikayenin başkahramanları burada oturuyor. Sizler bu başarılara talip olmazsanız bu ülkenin bu alanda başarıları olmayacak. Hedef hep yukarıları. Cumhurbaşkanımız öyle diyor."

OKULDA ENERJİ TASARRUFU


Konuşmasında okulun enerji tasarrufuna da değinen Albayrak "Standart bir lisenin enerji maliyeti bugünkü değeri 257 milyon TL, bu okulumuzda ise 71 milyon TL olacak" diyerek çok verimli bir yatırım olduğuna vurgu yaptı. Albayrak normal bir liseye göre verimlilik açısından daha fazla maliyeti olan lisenin 3 senede yapılan masrafı amorti edeceğini ifade etti.

DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTARAN YATIRIMLAR


Yüksek enerji ithalatının önemli sorunlardan bir tanesi olduğuna işaret eden Bakan Albayrak Türkiye'yi enerji alanında dışa bağımlılıktan kurtaran yatırımları anlattı. Milli Enerji ve maden politikasına dair yatırımlardan bahseden Bakan Albayrak şu ifadeleri kullandı;

"Önemli süreçler başladı. Doğalgaz alanında, LNG yatırımları noktasında önemli yatırımlar gerçekleştirerek arz güvenliğimizi garanti altına almak için sağlam adımlar atıyoruz. Sahip olduğumuz kaynakları net bir şekilde ortaya çıkarıyoruz. Enerjide dışa bağımlılığı bitirmek için gece gündüz çalışacağız. Bu istikamette yorulmadan çalışacağız."

"DOPİNG ETKİSİ YAPACAK"


Türkiye enerji ticaretinde ciddi bir noktaya taşıyan projelere değinen Bakan Albayrak, "Ekonominin ve sanayinin büyümesinde bu yatırımlar ülkemize doping etkisi yapacak" ifadelerini kullandı.

DESTEK SÖZÜ

Cezeri 12. Yüzyılda 50'den fazla makine ve robot tasarladı. Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yanınızda olacağız. Bu okulumuzda başarılı olan kardeşlerimize lise ve üniversite sonrasında her dönemde MEB ile birlikte destek olma sözü veriyoruz..