Kocaeli'de, 1-7 Ağustos tarihleri arasında düğün, eğlence ve asker uğurlamalarında silahla havaya ateş etme vakalarına karşı gerçekleştirilen operasyonlarda, 48 kişi gözaltına alınırken, bir miktar uyuşturucu ile silahlar ele geçirildi.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, yaz mevsiminde düğün, eğlence ve asker uğurlamalarında, silahla havaya ateş etme olaylarındaki yükselişin, vatandaşlar üzerinde korku ve panik meydana getirerek, can güvenliğini tehlikeye düşürmesi sebebiyle çalışma başlatıldığı kaydedildi.
İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş, TEM ve KOM Şube Müdürlüğü ile ilçe Emniyet Müdürlüğü birimleri tarafından, 12 ilçede 1-7 Ağustos tarihlerinde havaya ateş açma olaylarıyla alakalı operasyonlar yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Operasyonlarda 4 ruhsatsız tabanca ve tabancalara ait 17 fişek, 35 kuru sıkı tabanca, 344 kuru sıkı tabanca mermisi, 7 av tüfeği, 11 av tüfeği fişeği, 3,37 gram esrar ve 2,7 gram bonzai ele geçirildi. Ele geçirilen silahlar ve uyuşturucu maddeyle ilgili yakalanan 48 kişi hakkında adli ve cezai işlem uygulandı. Söz konusu materyaller, İl Asayiş Şube Müdürlüğü'nde sergilendi. Sergide bunun dışında, Emniyet Genel Müdürlüğünü'nün engellediği, 'Silahla sevinme, sevenlerini üzme' ve 'Silah atmayalım, yaşamları karartmayalım' yazılı afişler de yer aldı. Vatandaşlar, düğün ve eğlence yerlerinin matem yerlerine dönüşmesinin önüne geçmek ve yaşamları karartmamak için silahla sevinmekten vazgeçmesi gerekir. İl Emniyet Müdürlüğü olarak, kamu düzeninin korunmasına yönelik çalışmalarımız kararlılıkla sürdürülecektir. Suç işlemekte ısrar edenler hakkında cezai işlem yapılacaktır."