Emniyet Genel Müdürlüğü, "emniyet birimlerinin isimlerinin değiştiğine" dair haberlerin gerçek dışı olduğu bildirildi.

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" dahlinde "emniyet birimlerinin isimlerinin değiştiğine" dair haberlerin asılsız olduğu ve gerçeği yansıtmadığı söylendi.

Emniyet Genel Müdürlüğünden gelen beyanda, dün Resmi Gazete’de yayımlanan "Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" konusunu kapsayan, "Emniyet personelinin adı değişti" ve "Özel harekattaki personelin adı, Özel Harekat Barışı Destekleme ve Koruma Görevlerinde Yer Alan Personel oldu. Bomba imha uzmanları ise Bomba İmha Uzmanı Barışı Destekleme ve Koruma Hizmetlerinde Görevli Personel oldu" gibi çıkarılan yazılı ve görsel basında yer alan haberlerle alakalı bildiri yapılmasına ihtiyaç duyulduğu söylendi.

YAPILAN DEĞİŞİKLİK İLE BİRİMLERİN ADI DEĞİŞMEDİ

Yapılan değişiklikle, yönetmeliğe "barışı destekleme ve koruma görevlerinde yer alan personel" ifadesi eklendiği, bu personel için özel bir bölümün ayrıldığı ve bu personele verile bilecek giyim malzemeleri ile bunların miktarı ve kullanım sürelerini belirten bir tablo eklendiği belirtildi.

Yapılan açıklamada, söz konusu birimlerde hiç bir isim değişikliği olmadığı belirtildi.