"Sezaryen Oranlarının Azaltılmasında Etkili Yöntemler" sempozyumunda konuşma yapan Erdoğan, son zamanlarda, dünya üzerinde pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de sezaryenle doğum rakamlarının yoğun bir şekilde yükseldiğine dikkat çekerek, Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesini konuyu büyük bir hassasiyetle takip ettiğinden dolayı teşekkürlerini sundu.

 Emine Erdoğan, Dünya Sağlık Örgütünün yüzde 15 olarak açıkladığı makul sezaryen oranının, Türkiye'de yüzde 53'e kadar arttığını vurgulayarak, "Ülkemizdeki yüzde 53 sezaryen oranını, Fransa'daki yüzde 20, Hollanda'daki yüzde 15'ler seviyesine indirmek için büyük bir çaba sarf etmemiz gerekiyor’’ dedi.

Doğumevlerinin çoğu insanın hayata gözlerini açtığı değerli yerler olduğunu söyleyen Erdoğan, burada yaşadıkları durumları annelerin hiç bir zaman unutmadıklarını dile getirdi.

Dünyaca tanınan doğum uzmanı Michel Odent'in "doğum şeklinin ve ortamının medeniyeti şekillendirdiği"ne ilişkin sözlerini hatırlatan Erdoğan, doğal ve fıtri bir doğum sürecinin insanlığın saf ve duru bir medeniyet inşasına temel olacağını da vurguladı. Emine Erdoğan, doğum tecrübesinin bayanlara kazandırdığı bilgeliğe ve yaratılış mucizesine tanıklık fırsatı sunduğunu söyledi.
Konuşmasından sonra hediye takdim edilen Erdoğan, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Buradan sonra Erdoğan, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile hastane içerisinde gebelerin sağlıklı bir şekilde doğuma hazırlanması amacıyla kurulan "Gebe Okulu"nun açılışını gerçekleştirdi.