Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Emekliye Zam Müjdesi !

Türkiye'de 12.3 milyon vatandaşın merakla beklediği zam haberi geldi. Ocak ayında yapılacak zamlarda en önemli etken ise enflasyon oranı. İşte SSK ve Bağkur emeklilerine yapılacak zam miktarı

 Emekliye Zam Müjdesi !

Emekli maaşları ile ilgili araştırmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Milyonlarca vatandaş gelecek bir son dakika haberini bekliyor. 12 milyonu aşkın birey her gün internet üzerinden maaşlara yapılacak zam miktarını araştırıyor. Emekli maaşlarına yapılacak zam miktarında en önemli ayrıntı ise enflasyon oranlarıdır. 2018 yılının ikinci yarısında gerçekleşecek rakamlara göre maaşlarda artış yaşanacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin büyük bir heyecan içinde beklediği zam ile ilgili detaylar netleşirken, enflasyona bağlı olarak gerçekleşen oran şuanda yüzde 9.34 civarında. Peki bu duruma göre en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? 

EMEKLİ MAAŞINA NE KADAR ZAM YAPILACAK?


SSK ve Bağ-Kur emeklileri 2018 yılının ikinci yarısında gerçekleşecek enflasyon oranına göre maaş artışı alacaklar. Şuan da bu rakam ilk 3 aylık verilerin ışığı doğrultusunda yüzde 9.34 civarında, peki zam bu oranda gerçekleşirse en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Şu ana kadar gerçekleşen yüzde 9.34'lük artışa göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında 95,40 ile 456,93 arasında yükseliş yaşanacak. Yüzde 10.65'lik tahmin gerçekleşirse de en düşük maaşta 108,78 liralık, en yüksek aylıkta ise 521,02 lira artış gerçekleşecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Tahmine göre en düşük maaş Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 533 lira 83 kuruştan bin 697 lira 18 kuruşa çıkacak. Halen bin 79 lira 59 kuruş olan en düşük Bağ-Kur tarım emeklisi aylığı da bin 194 lira 57 kuruşa yükselecek.

MEMUR EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Memur emeklileri Ocak'ta toplu sözleşme kapsamında hem yüzde 4 zam hem de enflasyon farkı alacak. 2018'in ikinci yarısında gerçekleşen enflasyonun yüzde 3.5'i aşan kısmı, emeklilerin alacağı farkı gösterecek. Temmuz-Eylül enflasyonunun yüzde 9.34 çıkması sonucunda, memur emeklilerinin alacağı zam miktarı belli oldu. Bu rakamlar kalan 3 ayda farklılık göstererek artış veya düşüş yaşanır.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR