Ocak ayında memurlara ve memur emeklilerine de yüzde 4'lük toplu sözleşme zammına ilave olarak enflasyon farkı göründü. Memurların ve memur emeklilerinin Ocak ayında enflasyon farkı alabilmesi için 2017 yılının ikinci yarısındaki enflasyonun yüzde 4'ü geçmesi gerekiyor. 5 aylık dönemde yüzde 4'lük oran geçildi. Yüzde 0.97'lik fark yükseldi. Şimdi zam oranlarının kesinleşmesi için yalnızca 1 veri kaldı.

ENFLASYON YÜZDE 4.97 OLURSA

Ekonomistlerin 2017 yılının ikinci yarısındaki enflasyona yönelik 3 senaryosu da memurların ve memur emeklilerinin enflasyon farkı alabileceğini ifade ediyor. Enflasyon yüzde 4.55 artarsa yüzde 0.55'lik, yüzde 4.97 olursa yüzde 0.97'lik, yüzde 5.39 olarak gerçekleşirse yüzde 1.39'luk farkın maaşlara yansıtılması söz konusu olacak.

EMEKLİNİN YENİ YILDA ALACAĞI ZAM

SSK ve Bağkur emeklileri bir önceki altı aydaki enflasyon oranında zam alıyor. TÜİK verilerine göre; Temmuz-Kasım döneminde enflasyon oranı yüzde 4.97 olarak gerçekleşti.

DUL VE YETİMLER

Aralık ayında enflasyonun düşeceği öngörülse de aylık bazda artış beklentisi devam ediyor. Enflasyon artmayıp sıfır bile çıksa maaşlarda en düşük yüzde 5 zam olacak. Bu durumda örneğin; 1000 lira emekli aylığı alan SSK veya Bağkur emeklisinin maaşına 50 lira zam gelecek. Emekliler ile dul ve yetimlerinin maaş zammı 200 lirayı bulacak.

MEMUR KESİMİ

1.9 milyon memur emeklisinin maaş zammı ise toplu sözleşmede belirleniyor. Memur emeklilerine 1 Ocak’ta Temmuz’da olduğu gibi yüzde 4 zam yapılacak. Son 6 aylık enflasyon yüzde 4’ü aşacağı için Ocak’taki yüzde 4’lük maaşa yaklaşık yüzde 1’lik fark verilecek ve toplam zam yüzde 5 olacak. Bu durumda memur emeklisinin maaşı da 90-270 lira arasında artacak.