Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, 31 Aralık 2017 tarihinden sonra emekli olmanın daha avantajlı olduğunu ifade etti. Daha yüksek emekli maaşı bağlanması için bu tarihten sonra yüzde 5 veya yüzde 10 emekli maaşların da yükselme yapılacağını belirten Nacar, borçlanarak emekli olmak isteyenlerin de 2018 senesine girmeden 18.96 kur üzerin den yapmaları gerektiğini ifade etti.

Yurtdışı borçlanma yaparak emekli olmak isteyen kişilerin Avrupa’da bulunan konsolosluklar üzerinden sene sonuna kadar borçlanmalarını yapmalarının onların ceplerinden fazla para çıkmasına engel olacağını belirten Erhan Nacar," Türkiye' de askerlik borçlanması ve isteğe bağlı borçlanma için de acele etmeleri gerekiyor. Yapılan borçlanma ile erken emeklilik kapılarını da açabilirler" şeklinde konuştu.

Diğer yandan, Ocak ayında memurlara ve memur emeklilerine de yüzde 4'lük toplu sözleşme zammına ilave olarak enflasyon farkı göründü. Memurların ve memur emeklilerinin Ocak ayında enflasyon farkı alabilmesi için 2017 yılının ikinci yarısındaki enflasyonun yüzde 4'ü geçmesi gerekiyor. 5 aylık dönemde yüzde 4'lük oran geçildi. Yüzde 0.97'lik fark yükseldi. Şimdi zam oranlarının kesinleşmesi için yalnızca 1 veri kaldı.

ENFLASYON YÜZDE 4.97 OLURSA

Ekonomistlerin 2017 yılının ikinci yarısındaki enflasyona yönelik 3 senaryosu da memurların ve memur emeklilerinin enflasyon farkı alabileceğini ifade ediyor. Enflasyon yüzde 4.55 artarsa yüzde 0.55'lik, yüzde 4.97 olursa yüzde 0.97'lik, yüzde 5.39 olarak gerçekleşirse yüzde 1.39'luk farkın maaşlara yansıtılması söz konusu olacak.

EMEKLİNİN YENİ YILDA ALACAĞI ZAM

SSK ve Bağkur emeklileri bir önceki altı aydaki enflasyon oranında zam alıyor. TÜİK verilerine göre; Temmuz-Kasım döneminde enflasyon oranı yüzde 4.97 olarak gerçekleşti.