Twitter, El-Cezire'nin (Al Jazeera) başka dillerde yayın gerçekleştiren hesaplarına herhangi bir müdehalede bulunmazken yalnızca Arapça yayın yapan hesabını askıya alması dikkat çekti.

KATAR KRİZİ

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da Katar'la tüm diplomatik ilişkilerini sonlandırdıklarını dünya kamuoyuna duyurmuştu. Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerini terk etmelerini istemişti. Suudi Arabistan aynı zamanda Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

EL-CEZİRE'YE AMBARGO

Suudi Arabistan Katar menşeili olan El-Cezire televizyonuna ait bütün kanalların ülkesindeki otellerden silinmesini istemişti.
Suudi Arabistan Başkanlığından yapılan yazılı açıklaya göre, Turistik Oteller ve Konaklama Yerleri Yönetmeliğine göre işletmelerdeki uydudan televizyon yayınını alan sistemlerde öncelikle ülkenin resmi kanalları olması gerektiği, Suudi Arabistan, din ve ahlak karşıtı kanalların ise bulunamayacağı belirtilmişti.

EL-CEZİRE KANALINI SİLMEYEN İŞLETMELERE DEV PARA CEZASI UYGULANDI

Başbakanlıkdan gönderilen resmi yazıda, kanalların kaldırılmaması şeklinde her işletmeye 100 bin Suudi Arabistan riyali (26,6 bin dolar) para cezası kesileceği ifade edilmişti.Suudi Arabistanlı yetkililer devletin yayınladığı yönetmeliklere uymayan işletmelere gerekirse işletmelerini kapatma gibi yaptırımlar uygulancağını belirtilmişti.Suudi yetkililer şu kritik dönemde devletin aldığı kararların bire bir vatandaşlar tarafından uygulanmasını ricasında bulunmuştu.