İstanbul Emniyet Müdürlüğü, mahallelerde emniyetin sağlanması adına 8 Şubat'tan itibaren bekçiliğe müracaat eden 8 bin 320 kişiden 700'ünü seçti. Teorik ve uygulamalı eğitimden geçirilen bekçilere, Özel Hareket polislerinin de yer aldığı derslerde araç durdurma ve silah kullanma teknikleri öğretildi.

"GECE KARTALLARI"


Eğitimini başarılı şekilde bitiren 386 bekçi, bu akşam ilk mesaisine çıkacak. Mahallelerde görev alacak bekçiler, güneşin batışından doğuşuna dek devriye görevini gerçekleştirecek. 8 saat çalışma ve haftada bir gün istirahat esasına göre görev yapacak bekçiler, ilk başta polis eşliğinde sokaklarda olacak. Çarşı ve mahalle bekçileri, sonrasında da her mahallede iki kişi olacak şekilde nöbet tutacak. Eğitimi devam eden 136 ve diğer işlemleri süren 178 kişi olmak üzere 314 bekçi de daha sonra göreve başlayacak.İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, emniyetin Gayrettepe'deki şubesinde 386 bekçinin göreve başlaması nedeniyle gerçekleştirilen törende bekçilere bir konuşma yaptı. Çalışkan şunları söyledi: "Ben size Gece Kartalları diyorum. Kendi aramızda da size Gece Kartalları diyeceğiz. Biz sizleri uyarıp, yönlendireceğiz. Başlangıcımız nasıl olursa öyle sürer. Çakı gibi başlayacağız. Öyle hassas başlayacağız ki, gittiğiniz ilçelerde bunu göstereceksiniz. Hemen bir günde olmayabilir. Hepinize acil müdahale eğitimi verdik. Bu eğitimi tekar vereceğiz.

Silahınızı kullanmakta çekinmeyin. Kanuni haklar doğduğunda yetkiniz neyse ona göre davranın. Belli bir süre sonra asayiş ve diğer olaylarla alakalı ilçelerde, mahallelerde daha az gürültü gelecek. Gece kartalları bir hırsız yakalamış. Bir olaya müdahale etmiş. Bunlar konuşulduğu takdirde önde başlayacağız. Teşkilat olarak size güveniyorum. Ben birebir takip edeceğim. Bu sistemi İstanbul'da oturttuğumuzda tüm Türkiye'de sistem çok güzel işeyecek. Çakı gibi, aslan gibi olacaksınız.Kendimize hitap edilmediğiniz hiçbir kelimeyi vatandaşa yöneltmeyin. Eşinize, annenize, babanıza hitap edilmesini istemediğiniz hiçbir lafı vatandaşa kullanmayın. Beyefendi, hanımefendi."

İlçelerin risk durumuna göre görev yapacak bekçilerden 385'i görev yerlerine dağıtıldı. Örneğin, riski yüksek olan ilçelere daha fazla, az olan ilçelere ise az bekçi görevlendirildi. Beyoğlu'nda 22, Adalar'da 6 bekçi görev yapacak.