E-Devlet düzeni kamu hizmetlerinin bir bilgi teknolojisi aracılığıyla kullanıcılara yani vatandaşlara, tüzel kişilere ve diğer kamu kurumlarına gerekli hizmetin sunulması olarak ifade edilebilir. E-Devlet sistemi bu sunuşu internet üzerinden gerçekleştirerek işlem yapmada kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlıyor. İnterneti olan herhangi vatandaş dilediği zaman dilediği yerden işlemini gerçekleştirebiliyor. E-Devlet kullanıcılarına zamandan tasarruf sağlarken devleti de daha etkin ve verimli hale getirir.

E-DEVLET’E YENİ ÖZELLİK

Artık e-devlet üzerinde haciz sorgulama işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz. Bu çok önemlidir. Çünkü bir haciz durumunda vatandaşın sahip olduğu taşınır, taşınmaz mallara dair el konma kararı çıkmış demektir. Bu da kişinin oturduğu evdeki eşyaları, arabasını ve hatta evinin haczedilmesine neden olabilir. Böyle bir durumda hacze uğramış kişinin yaşam kalitesi düşer, aile içi problemler meydana gelebilir. Dahası barınacak bir yuvadan bile mahrum kalır. Ancak haciz kararı çıkmadan önce borcunu ödemeyen kişi için borcunu ödemesi için emir çıkarılır. Bankalardan da kredi çekerek ev ya da araba sahibi olanlar için, borçlarını takip edebilmek önemli bir adımdır. İşte e-devlet, bu bağlamda yeni hizmetini açıkladı. E-devlet'in duyurduğu yeni hizmetin adı "Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama (e-haciz Banka)".

E-HACİZ NASIL SORGULANIR?

E- devlet'e TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasına iletileceksiniz ve o sayfada adınıza kayıtlı "Araçlara uygulanan elektronik hacizler" ve "Banka hesaplarına uygulanan elektronik hacizler" seçeneklerinden gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz.