Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, e-devlet Kapısı'nın hizmete başlamasının 10. Senesi nedeniyle Bakanlıkta gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, değişim ve dönüşümün en güzel örneğinin e-Devlet Kapısı olduğunu ifade etti.

e-Devlet Kapısı projesinin, Bakanlığın bünyesinde Türksat Genel Müdürlüğünün fiili uygulamalarıyla, vatandaşların günlük hayatına kolaylık sağlamak, devletle olan ilişkilerinde zaman ve maddi tasarrufta bulunmak hedefiyle hazırlandığını anlatan Aka, bu hizmetin 35 milyon kullanıcıya ulaştığını söyledi.

Milyonlarca işlemin gerçekleştirildiği e-Devlet Kapısı'nın hemen hemen bütün kamu hizmetlerini kapsar hale geldiğini belirten Aka, ciddi bir dijital dönüşüm yaşandığını söyledi.

Aka, vatandaştan bilgi ve belge istemede en iyi kolaylığın sağlandığı söz konusu hizmetle bürokrasinin minimize edilerek, doğrudan hizmet vermeye ilişkin ciddi bir değişim yaşandığını vurguladı. Aka, "Değişimin önemli yansımalarından bir tanesi yeni arayüz. Bu hizmet, görsellik açısından ve kullanımı basitleştiren bir arayüze kavuştu." dedi

e-Devlet Kapısı'ndaki yenilemenin yeni ihtiyaçlar ve vatandaşların isteğine göre süreceğini belirten Aka, ciddi bir dönüşüm yaşayan devletin, hizmetleri veriş şeklinin günün ihtiyaçlarına ve teknolojinin gereklerine göre tekrar oluşturulduğunu ifade etti.