15 Temmuz darbe teşebbüsü esnasında, Pensilvanya ile Akıncı Hava Üssü arasında koordinasyonu sağlayan “Eczacı Abdi” kod adlı FETÖ'cünün kimliğine Yeni Şafak ulaştı. Teröristbaşı Fetullah Gülen'le sivil imam Hakan Çiçek'i görüştüren kişinin ‘Eczacı Abdi’ kod adlı Abdullah Bayram olduğu tespit edildi.

HAKAN ÇİÇEK’İN CEP TELEFONUNDAN ÇIKTI

Darbe teşebbüsünün bertaraf edilmesinin sonrasında Akıncı Üssü çevresindeki arazide bulunan ve FETÖ’nün sivil imamlarından Kemal Batmaz ile Hakan Çiçek’e ait olduğu tespit edilen cep telefonları bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde yapılan incelemelerde, darbenin planlayıcılarından olan Hakan Çiçek'in, 15 Temmuz  telefonunda “Eczacı Abdi” olarak kayıtlı kişiyle görüştüğünü tespit edildi.

DARBE GÜNÜ GÖRÜŞTÜLER

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bilirkişilerinde yapılan incelemelerde, telefonunda ‘Eczacı Abdi’ isimli kayıtlı kişi aracılığıyla teröristbaşı Fetullah Gülen’le görüştüğü tespit edildi. “Eczacı Abdi” olarak kayıtlı FETÖ’cünün de darbe girişimi tarih ve saatinde ABD'de Pensilvanya eyaletinde bulunduğu ve numarasının yurt dışı numarası olduğu tespit edildi. Bilirkişiler, Hakan Çiçek ve “Eczacı Abdi”nin telefondaki çeşitli programlar üzerinden 3 dakika 51 saniye konuştuğunu da hazırladıkları raporda ifade edildi.

RAPORDA DA ANLATILDI

Bilirkişi tarafından hazırlanan raporda Hakan Çiçek’in, FETÖ elebaşı Gülen ile “Eczacı Abdi” adlı kişi arasında, darbe girişimi günü mesaj trafiği olduğu belirtildi. Hakan Çiçek’in, saat 20.49'da bu kişiye "Abim çok acil teli ver kendine" mesajı gönderdiği bildirilen raporda, şu ifadelere yer verildi: “Sanığın, 'Eczacı Abdi'den, örgüt lideri Fetullah Gülen ile anlık olarak görüşme isteği olduğu tespit edilmiştir. Saat 20.49'da 'Ölüm kalım' şeklindeki mesaj gövde metninde, sanığın ülkemizde gerçekleştirilmeye çalışılan darbe teşebbüsünden örgüt lideri Fetullah Gülen'i haberdar etmeye çalıştığı tespit edilmiştir.”

Hakan Çiçek

ZİYARETLERİ PLANLIYOR

Yeni Şafak da, soruşturma dosyalarına giren “Eczacı Abdi”nin gerçek kimliğine ulaştı. Gerçek ismi Abdullah Bayram olan “Eczacı Abdi” kod adlı kişinin ABD'de FETÖ elebaşını ziyarete gelenlerin ulaşımını planlayan kişi olduğu ortaya çıktı. FETÖ’cü Bayram'ın sürekli örgüt liderinin yanında bulunduğu ve uzun süredir terör örgütne hizmet ettiği öğrenildi.

GÜVENLİK İÇİN İKİ FARKLI GÜZARGAH

FETÖ elebaşı Gülen'e ziyarete gelen özel kişilerin ulaşımından sorumluğu olduğu ifade edilen Abdullah Bayram’ın FETÖ'cüleri, Pensilvanya'ya götürmek için kullandığı taktik ise dikkat çekti. Uçakla gelecek isimlerin New York Havalimanı'ndan alındığı, ardından 2 farklı güzergahtan birinin seçilerek önceden belirlenen konaklama merkezinde bir gün bekletildiği, bu kişilerin takip edilip edilmediği kesinleştikten sonra FETÖ elebaşının yanına götürüldüğü ifade edildi.

İMAMLARA VİP HİZMET

Pensilvanya’ya transfer işlemlerinden sorumlu ‘Eczacı Abdi’ kod isimli Abdullah Bayram’ın, FETÖ’nün üst isimlerine özel hizmet uyguladığı öğrenildi. Bayram’ın 15 Temmuz gününde önce beraber ABD’ye giden mahrem imamlar FETÖ’cü Adil Öksüz ve Kemal Batmaz’ı havalimanından bizzat kendisi alarak elebaşının yanına götürdüğü belirlendi

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.