13 askerin şehit olduğu helikopter kazası ile alakalı açıklamalar yapan güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, "Terör örgütlerinin eline ağır silahların geçmesiyle birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri taktik uçuşlar yapmaya başladı. Yatay seviyede alçak uçuşlar yapıyor." ifadelerini kullandı.


Şırnak'ın Uludere İlçesi Şenoba Beldesi’nde askerleri götüren Cougar modeli helikopterin yüksek gerilim hatlarına takılıp yere çakılmasından sonra helikopterin neden alçak uçuş yaptığı sorusu akıllara gelmişti.

CNN Türk'ün canlı yayınına bağlanan güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, 13 askerin şehit olduğu helikopter kazası ile alakalı açıklamalarda bulundu. Ağar şunları kaydetti:

"Terör örgütlerinin mühimmatlarında ağır silahların bulunmasıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri taktik uçuşlar yapmaya yöneldi. Yatayda alçak uçuş yapıyor. Bu da bölgeye bağlı olarak bir anda yükselmeye ve alçalmaya neden olabiliyor. Buradan bakılması gerektiğini düşünüyorum.

Ellerinde çok ciddi bir patlayıcı mühimmat var. Sofistike silahlardan bahsediyoruz. Bakıyorsunuz tank savar top çıkıyor. 2 km menzilli tank savarlar var. Bunlar mücadeleye yansıyor. Yeni tedbirler almaya zorluyor."

Dün düşen helikopterde bulunan 13 askerimiz şehit olmuştu. TSK kazayla ilgili soruşturma başlatırken, getirilecek yeniliklerle beraber bu tür kazaların önüne geçileceği vurgulandı.