Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 60'a yakın devlet ve hükümet başkanının katılımıyla, küresel insani yardım sisteminin masaya yatırılacağı İstanbul Kongre Merkezi'ndeki Dünya İnsani Zirvesi'nin açılış toplantısında konuştu.

Erdoğan konuşmasında, mevcut çatışma ortamlarını sona erdirmek için ezber bozan bir çalışma tarzına ihtiyaç duyulduğunu belirterek; "Biz Türkiye olarak arabuluculuk çalışmalarını sürdürmeye devam edeceğiz. Eli kanlı dikdatörlerin yakasını bırakmayacağız. Tüm mazlumlara daha fazla yardımcı olacağız." dedi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Değerli misafirler doğal affetlerin yol açtığı krizler tüm insanların geleceğini tehdit ediyor. Acının rengi, dili, dini olmadığını çok iyi biliyoruz. Kapımızı hiçbir zaman insanlığa kapatmayacağız. Bu süreçte küresl insani yardıum sisteminin tüm yönlerini görme imkanı bulduk. Mevcut sistem insanlığın sorunlarını çözmede yetersiz kalıyor. Herkes elini taşın altına koymalıdır. Küresel yardım sistemini farklı bir bakış açısıyla yeniden ele almamız gerekiyor. Bizler liderler olarak ancak ortak ilkelerle çalışırsak başarılı olabiliriz. İlk olarak acıların önüne geçilmesi için mevcut çatışmaların sona ermesini sağlamayalıyız. Türkiye olarak arabuluculuk çalışmalarını sürdürmeye devam edeceğiz. Eli kanlı dikdatörlerin yakasını bırakmayacağız. Tüm mazlumlara daha fazla yardımcı olacağız.

Ezber bozan bir çalışma tarzına ihtiyaç var. İhtiyaçlar her geçen gün artarken uluslararası toplumların finansal destekten kaçma eğiliminde olduğunu görüyoruz. Dünya İnsani Zirvesi'nin bir dönüm noktası olmasını dliliyorum. Bu tarihi zirveyi onurlandıran liderlerimize hoş geldiniz diyorum.

Çocukların ölümüne seyirci kalan sistemde sorun var demektir.. Arabuluculuk çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Biz bu anlayışla eli kanlı diktatörlerin peşini bırakmayacağız bu insanlık suçlarının cezasız kalmaması için elimizden geleni yapacağız. Mazlumlara daha fazla yardımcı olacağız. Türkiye, TİKA, Türk Kızılayı ve diğer kurumlarıyla insani yardım politikası ile bir yardım politikası sunuyor...

Ülkemizdeki sığınmacılar 10 milyar doları geçen harcama yaptık. Ben Dünya İnsani Zirvesi'nin bir dönüm noktası olmasını istiyorum. Sorumluluklarımızı bir an olsun aklımızdan çıkarmamalıyız.