15 Temmuz’daki hain girişimin ardından 81 vilayette sürdürülen demokrasi nöbetleri dün İstanbul Yenikapı’da düzenlenen dev Demokrasi ve Şehitler mitingiyle taçlandırıldı. Yenikapı’yla eş zamanlı olarak yurdun her köşesinde mitingler düzenlendi ve halk demokrasiye ve ülkesine sahip çıktığını tüm dünyaya net bir şekilde gösterdi. 

Darbe girişiminin ardından OHAL ilan edilmesiyle sanki Türkiye’de demokrasi ortadan kaldırılıyormuş gibi açıklamalar yapan Batılı siyasetçiler ve yanlı yayınlarıyla Türkiye’yi karalamaya çalışan Batı medyası adeta bir demokrasi dersi almış oldu. Her kesimden, milyonlarca kişinin akın ettiği mitingde bu ruha uygun gerçekleşti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli de mitinge katılarak konuştular. Tüm Türkiye, birliğine  saldıranlara karşı dik durmuş oldu.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan

Başka bir milletiz 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz'u milat yaparak yolumuza devam etmeliyiz.

Tankların, uçakların karşısına dikilme cesareti gösteren tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Hepimizin gazası mübarek olsun. Darbe girişimine karşı tüm farklılıklarını bir kenara bırakarak, her kökenden insanıyla dünyayı kendine hayran bırakan tüm vatandaşların gazası mübarek olsun. Bu millet başka bir millet. Bin yıl önce Malazgirt’in kapısını hangi inançla açmışsa, 15 Temmuz’da darbecilerin karşısına aynı inançla çıktı. 

15 Temmuz dostlarımıza bu ülkenin dostlara ve düşmanlara bu ülkenin tüm saldırılara karşı dirençli olduğunu ve yıkılmayacağını göstermiştir. Birlik içindeki şu görüntü, ülkemizin düşmanlarını en az 16 Temmuz sabahı kadar üzmüştür.Bu müthiş manzara vatanımızın tek bir taşına dahi göz dikenlerin alacağı cevabın ispatıdır. Bundan sonraki işimiz muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmaktır. Bu harika manzara birlik ve beraberliğini yalnızca bir temenni olmanın ötesinde bir hakikat olabileceğinin bir ispatıdır. Esaret ve zillet kabul etmeyen bu millete kimse esaret getiremeyecektir. 

İDAMI BEN ONAYLARIM

Vatan Caddesi’nde vücudu ikiye bölünmüş kardeşimi gördüğümde, Ankara’da başı kopmuş hanım kardeşimi gördüğümde Avrupa’da yokmuş mu diyeceğim! İdam cezası ABD’de var. Bunun kararını verecek olan parlamentodur. Bana gelirse peşinen söylüyorum, ben bunu onaylarım. Bu FETÖ birçok sinsilikleri hesap etti ama bu milleti hesap edemedi. 

Binali Yıldırım

Sıradağlar gibi durduk

Başbakan Yıldırım: Teröristbaşını getirerek hak ettiği cezayı verecek, hesap soracağız.

Başbakan Yıldırım mitingdeki konuşmasında birlik vurgusu yaparak ikinci kurtuluş savaşının verildiğini söyledi: Bu vatan, toprağın kara bağrında, sıradağlar gibi duranlarındır. Bir tarih boyunca, onun uğrunda kendini tarihe verenlerindir. Ardına bakmadan yollara düşen, şimşek gibi çakan, sel gibi coşan, huduttan hududa yol bulup koşan, cepheden cepheyi soranlarındır...

6 Ekim’de geldikleri gibi giden düşmanın arkasından ne kadar coşkuluysa o kadar coşkuludur Türk milleti. Bir yiğit adamı Kasımpaşalıyı seçerken ne kadar güzelse, o kadar güzeldir bugün. 15 temmuz demokrasi şehitlerimizi kalpten selamlıyorum. Bugün aramızda bulunan kahraman şehitlerimizin ailelerini yürekten selamlıyorum. İstanbul’u düşmana teslim etmeyen, kimi hastanede evinde aramızda olan kahraman gazilerimizi selamlıyorum. 

MUHTEŞEM KARDEŞLİK TABLOSU

CHP liderini ve CHP’lileri ve MHP’nin değerli genel başkanlarını ve ülkücü kardeşlerimi hükümetimizin yanında cumhurbaşkanının yanında sarsılmaz demokrasi savunucusu olduğunuz için yürekten selamlıyorum.

AK Partili, MHP’li, CHP’li kardeşlerim, ismini sayamayacağım kadar çok olan her siyasi görüşten değerli vatandaşlarım bu muhteşem kardeşlik tablosunu bize yaşattığınız için hepinize çok çok teşekkür ediyorum. 

Kemal Kılıçdaroğlu

Vatanımıza sahip çıkacağız

Kemal Kılıçdaroğlu: Meclis’i sabaha kadar açık tutan TBMM Başkanımıza teşekkür ediyorum. TSK içindeki bir çete grubu parlamenter sistemimize karşı bir darbe yapmak istediler. Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimidir. Bugün demokrasi tarihimizin önemli bir günüdür. Sonuna kadar vatana sahip çıkacağız.

1921’de yapılan anayasada “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” yazıldı. Cumhuriyetimizin eşitlik değerlerine hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Devletimiz liyakat esasına göre yeniden yapılandırılmalı. Kula kulluk yapanların nasıl bir anlayışta olduklarını gördük ve laikliğin önemi ortaya çıktı. 

Devlet Bahçeli

Bükülmez bilek burada 

Devlet Bahçeli, mitingde konuşmasında şu ifadeleri kullandı: Bu ihtişamlı coşkuda görüyorum ki oyunlara ve aramıza sokulmak istenen fitnelere rağmen dik durdunuz. Al bayrağımızı gururla yükselttiniz. Kardeşliği inançla savundunuz. Hainlere, teröristlere haddini bildirdiniz. Bahtiyarım çünkü Türkiye’nin şahlanışını gururla izliyorum. Bükülmez bilek, eğilmez baş burada, bu meydandadır.

Türkiye tüm güzellik ve görkemiyle yeni bir sefere Yenikapı'dan başlamaktadır. İblise ruhunu satan vaiz, ihanetle Türk ve Türkiye düşmanlığı ile doruğa çıktı, fitne ve münafıklığı ile rekor kırdı. Bunlar yaratılmışların en aşağısı, en alçağıdır. Yeni bir sayfa açalım. Milli bir uzlaşmayla Türkiye düşmanlarını şaşkına çevirelim. 

Mehmet Görmez

Kahraman şehitlere dua 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"nde şehitler için dua etti. Görmez, Yenikapı'daki birlik tablosuna dikkat çekerek 15 Temmuz'da milleti bir ihanetten kurtardığı için Allah'a şükretti.

Görmez, şehitler için "15 Temmuz gecesinde canlarını milletin hukuku için siper eden, dillerinde tekbir, kulaklarında sala sesi olan tanklara meydan okuyarak, canlarını aziz milletimize siper eden aziz şehitlerimizi rahmetine gark eyle Allahım. 

TÜM ŞEHİTLERLE BİRLİKTE

Aziz şehitlerimizi Bedir ve Uhud şehitleriyle, Malazgirt, Çanakkale şehitleriyle, Kurtuluş Savaşımızın şehitleriyle, birlikte haşrolmayı nasip eyle Allahım. Şehitlerimizin bize emanet bıraktığı ailelerine annelerimize, babalarımıza, kardeşlerimize, eşlerine ve aziz milletimize sabır ve metanet ihsan eyle ya Rabbi" ifadelerini kullandı.

Yaralanan gazilere de duasında yer veren Görmez, "Allahım aldıkları yaraları vücutlarında bir İstiklal madalyası gibi taşıyan bütün gazilerimize, ihsan eyle Allahım" dedi. 

Millet milli ordusunu bağrına bastı 

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar dün sürpriz bir şekilde Yenikapı’da milyonların karşısına çıkarak konuşma yaptı. Orgeneral Akar, "Asil milletimizin canı pahasına, demokrasinin devamı için gösterdiği fedakarlık her türlü takdirin üzerindedir. Bundan dolayı sizlerin şahsında asil milletimize şükranlarımı sunuyorum.

Bugün burada 7 Ağustos Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde TSK komuta kademesiyle birlikte sizlerle beraber olmanın onur ve heyecanını yaşıyorum. İllegal çete mensubu terörist hainler, FETÖ tarihimizde görülmemiş bir şekilde vatanımıza, milletimize, cumhuriyetimize bu zilleti ve bu rezaleti yaşatmış ve TSK’nın şanlı şerefli geçmişine kara bir leke sürmüşlerdir.

Her yönüyle milli ve yerli olan yüksek siyasi liderlikçe verilen direktifler doğrultusunda aziz milletimiz sizler ve TSK’nın gerçek evlatlarıyla emniyet mensupları ve sizler bu hain girişime karşı koymuşlardır.TSK’ya ve milletimize ihanet eden bu alçaklara layık oldukları cevap tereddütsüz şekilde alanlarda verilmiştir.

Bu rezaleti Türkiye’ye, mazisi şan ve şerefle dolu TSK’ya ve asil milletimize yaşatan hainler en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Atatürk’ün de işaret ettiği hakimiyet milletindir düsturu bizim en temel anlayışımızdır.” dedi. 

Vatandaşlar da Orgeneral Hulusi Akar’ın bu sözlerini alkışladı. 

Star