Dünyanın Gözü İzmir'de

Deprem sebebiyle can kayıplarının meydana geldiği İzmir'de enkazların altında süren arama kurtarma faaliyetleri dünya basınında oldukça yer aldı.

Dünyanın Gözü İzmir'de

Dünyanın Gözü İzmir'de

İzmir'de 6.6 şiddetinde gerçekleşen deprem, dünya medyasında oldukça ses getirdi.

New York Times gazetesi, deprem afetinin ardından kolları sıvayan görevlilerin etkileyici bir işi gerçekleştirdiğine işaret etti.

Arama kurtarma ekibinden bir şahsın faaliyetlerin 'kesintisiz, ara vermeden, gece gündüz 24 saat' sürdüğümü aktardığı kaydedildi.

Deprem sebebiyle yaşamını yitirenlerin ve yaralıların sayısı aktarılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bölgeye gönderilen kaynak ve depremzedelere yardımlarla alakalı ifadeleri aktarıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in 'Mucizevi haberler alıyoruz' ifadesini kullandığı aktarıldı.

'100'DEN FAZLA DEPREMZEDE MOLOZLARIN ARASINDAN KURTARILDI'

CNN International, İzmir'de 100'ün üzerinden depremzedenin molozların içinden kurtarıldığını okurlarına bildirdi.

Yirmi binanın deprem sebebiyle ciddi oranda hasar aldığı, bu hasarların çoğunun Bayraklı'da olduğu belirtilirken, cumartesi gününden bu güne dokuz binada arama kurtarma faaliyetlerinin devam ettiği aktarıldı.

İngiltere medyasından BBC News ile The Guardian, yıkılan bir binadan görüntüler aktarılırken, enkaz altında yaşam mücadelesi verenler olduğunu kaydetti.

'15 SANİYE 15 SAAT GİBİ GELDİ'

Katar merkezli Al Jazeera, İzmir halkının cuma gecesini araba ve çadırlarda geçirdiğini aktardı.

Bir vatandaşın şu ifadeleri kullandığı paylaşıldı:

'Herkes depremin 15 saniye sürdüğünü söyledi. Ancak bize 15 saat gibi geldi.'

Adını gizleyen bir kişinin, 'Yanımızdaki bina tamamen yıkıldı, bizimkinin duvarlarında çatlaklar var. Canlı çıktığımız için çok mutluyuz. Komşularımızdan bazıları maalesef başaramadı.' ifadelerini kullandığı aktarıldı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR