Dünyanın En Yüksek 3. Barajı Olacak Olan Yusufeli Barajı 115 Metreye Ulaştı

Sona erdiğinde Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise en yüksek üçüncü barajı olacak Yusufeli Barajı'nın gövde yüksekliği 115 metreye ulaştı.

Dünyanın En Yüksek 3. Barajı Olacak Olan Yusufeli Barajı 115 Metreye Ulaştı

Dünyanın En Yüksek 3. Barajı Olacak Olan Yusufeli Barajı 115 Metreye Ulaştı

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan paylaşılan açıklamaya göre, Yusufeli Barajı'nda geçen sene başlayan gövde beton döküm işleri sürüyor. Toplam 4 milyon metreküp gövde hacmine sahip barajın programlamaya göre gövde betonunun 2 senede bitirilmesi amaçlanıyor. Baraj sona erdiğinde, 275 metre yüksekliğiyle çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Türkiye'nin en yüksek, dünyanın ise 3'üncü yüksek barajı olacak.

Bugün itibarıyla baraj için 1 milyon 500 bin metreküp beton döküldü. Böylece, gövdede yüzde 27,5 gerçekleşmeye ulaşıldı. Ulaşılan bu gerçekleşmeyle gövde yüksekliği 115 metreyi buldu.

YILLIK ENERJİ ÜRETİMİ 1,8 MİLYAR KİLOWATSAAT OLACAK

Sona erdiğinde Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santral Projesi'nin kurulu gücü 558 megavat ve senelik enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kilowatsaat olacak. Projenin santral binası ve enerji yapılarında betonlama çalışmaları düşünüldüğü biçimde sürerken, enerji santralinin elektro mekanik parçalarının montajları da inşaat faaliyetlerine bağlı olarak yapılıyor.

100 KATLI BİR GÖKDELEN YÜKSELİĞİNE ULAŞACAK

Yusufeli Barajı, 275 metre gövde yüksekliğiyle 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine ulaşacak. Baraj gövdesinde kullanılacak 4 milyon metreküp beton, Artvin'den Edirne'ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip bulunuyor. Projeyle üretilen enerji sayesinde yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR