ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Dünya Petrol Kongresi’ne katılmak için Türkiye'yi ziyaret edecek.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, 22. Dünya Petrol Kongresi çerçevesinde, Temmuz ayında İstanbul’da bulunacak.
Dünya Petrol Konseyi'nin yaptığı açıklamalara göre, Tillerson'ın, 9-13 Temmuz'da yapılacak ve dünya çapında 50'den fazla devletin enerji bakanlarının iştirak edeceği 22. Dünya Petrol Kongresi sebebiyle İstanbul'u ziyarete geleceği ifade edildi.

PETROLCÜLERİN ÖDÜLÜ VERİLECEK

Kongre çerçevesinde petrol ve doğalgaz sanayisine sunduğu büyük yararlarından ötürü bir zamanlar ExxonMobil'in yöneticiliği görevini de gören Tillerson'a, Dünya Petrol Konseyi'nin en yüksek şeref armağını olan 'Dewhurst Ödülü'nün takdim edileceği açıklandı. Yapılan bilgilendirmede, Tillerson'ın Dünya Petrol Konseyi’nin tarihinde bu ödüle değer bilinen 10. kişi olarak tarihe geçeceği dile getirildi.

DAVETLİLER DÜNYANIN EN BÜYÜKLERİ

Bu yıl İstanbul'da, 'Enerji İstikbalimize Uzanmak' konusu çerçevesinde organize edilecek 22. Dünya Petrol Kongresi'ne, Shell, BP, ExxonMobil, Chevron, Total, Saudi Aramco ve SOCAR gibi global çapta faaliyet gösteren enerji şirketlerinin ileri seviyedeki idarecileri gelecek. Türkiye’nin petrol alanındaki gelişimi ve tarihten bugüne faaliyetlerinin dökümü hakkında oturumlar da tertiplenecek.