66 yolcu ve mürettebatla birlikte kaybolan uçağın, enkazına ulaşıldı. Mısır ordusundan yapılan açıklamada, enkaz parçalarına İskenderiye kentine 290 kilometre uzaklıkta açık denizde rastlandığı belirtildi

Fransa'nın Paris kentinden kalkarak Mısır'ın başkenti Kahire'ye giden Mısır Havayolları'na ait yolcu uçağı dün sabaha karşı Akdeniz üzerinde radardan kaybolmuştu. 56 yolcu ve 10 mürettebatıyla düşen uçağın enkazını arama çalışmaları aralıksız sürüyor.

Mısır ordusu bugün konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Mısır ordusundan yapılan açıklamada, enkaz parçalarına İskenderiye kentine 290 kilometre uzaklıkta açık denizde rastlandığı belirtildi.

Mısır kazanın terörist saldırı nedeniyle meydana gelmiş olabileceğini açıkladı. Mısır Başbakanı Şerif İsmail, kaza için geçtiğimiz yıl Rus yolcu uçağının Mısır'da düşürülmesi benzeri bir olay da dahil herhangi bir seçeneği ihtimal dışında bırakmak için çok erken olduğunu söylemişti.

Fransa'nın başkenti Paris'teki Charles de Gaule Havaalanı'ndan kalkan Mısır Havayolları'na (EgyptAir) ait bir yolcu uçağı yerel saatle 02.45'te Akdeniz'de Mısır hava sahasına girdikten sonra radarda kaybolmuştu Uçakta 56 yolcu ve 10 mürettebat bulunuyordu.

Adil, arama kurtarma ekiplerinin söz konusu parçalara yaklaşınca, bunların düşen uçağa ait olmadığını tespit ettiklerini açıkladı.

Mısır Havayolları'nın 804 sefer sayılı uçağı dün sabaha karşı Paris-Kahire seferini yaparken radardan kaybolmuştu.

Yetkililerin çelişkili açıklamaları, kurbanların yakınlarının acısını daha da artırdı.

"İŞİD ÜSTLENDİ" İDDİASI

Terör örgütü DAEŞ'in yayın organı Emek Haber Ajansı, uçağın DAEŞ militanlarınca düşürüldüğünü iddia etti.

Ajansın bu iddiası bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

Emek Haber Ajansı, DAEŞ'in Suriye'deki kalesi Rakka'da da kutlamalar olduğunu bildirdi.


DAEŞ sempatizanları, uçağın düşmesini Twitter'da bu görselle kutladılar.