FETÖ'nün "mülkiye" teşkilatlanmasına karşı yürütülen soruşturma çerçevesinde, haklarında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile çeşitli oranlarda hapis cezası istemiyle dava açılan ve içlerinde eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da yer aldığı 15 eski vali ve kaymakamın yargılandığı davanın ikinci duruşması başladı.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında yapılan binada gerçekleştirilen duruşmaya, tutuklu sanıklar eski İstanbul Valisi Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Çapkın’ın da içlerinde bulunduğu 14 sanık ve yakınları katıldı.

Avukatların yer aldığı duruşmada, eski İstanbul Valisi Mutlu savunma yapıyor.

NE İSA'YA NE MUSA'YA YARANAMADIM

CNNTürk'ün verdiği bilgiye göre Mutlu savunması esnasında 10 sene süresince Güneydoğu'da görev yaptığını, bombaların patladığı sırada çocuklarının korktuğunu kaydetti. Mutlu bunları anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı.

15 Temmuz darbe teşebbüsüyle alakalı da savunma yapan Mutlu, '15 Temmuz darbesi gerçekleşmiş olsaydı, beni Silivri'ye bu yapı tıkacaktı. Ne İsa'ya ne Musa'ya yaranabildim' ifadelerini kullandı.

Duruşma diğer sanıkların ifadeleri ile devam ediyor.