Dövizle askerlik yapacak gurbetçi vatandaşlar için ödeme işlemi artık daha basit. Gurbetçiler bedeli artık muhabir bankaya gerek duymadan başkonsolosluklara ödeyecek. Adaylar, oldukları ülkede muhabir banka olmayınca ödeme için başka bir ülkeye gidiyorlardı. Senede 31 bin 500 kişi dövizle askerlik yapıyor.

Yurtdışında yaşayan ve dövizle askerlik yapacak gurbetçi vatandaşlar hakkında son Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) düzenlemeye gidildi. Buna göre, dövizle askerlik için vatandaşların yapacağı ödeme işleminin muhabir bankaya gerek kalmaksızın başkonsolosluklarda yapılabilmesinin yasal zemini oluşturuldu.

Geçen sene askerlik kanununda yapılan değişiklikle yurt dışında olanların bin euro karşılığında muvazzaf askerlik hizmetini yapmış sayılmasının yolu açılmıştı. Son 10 senenin rakamlarına göre yılda 31 bin 500 kişi dövizle askerlik yapıyor. Bu sene içinde şu ana kadar 53 bin 585 başvuru bulunurken, bu rakamın geçen sene 112 bin 79 olduğu belirtildi. Geçen sene rakamların yüksek olmasının sebebi ise dövizle askerlik ücretinin bin euroya indirilmesi.