ABD Başkanı Donald Trump, New York' ta Trump Tower' daki rezidansında yapmış olduğu basın toplantısında ırkçı protestolara destek verdiği şeklindeki suçlamalara yanıt verdi. Irkçı şiddet olaylarına karışan bütün safları kınadığını belirten Donald Trump, "Neonazileri kınadım, birçok farklı grubu kınadım ama bu kişilerin hepsi Neonazi ya da beyazların üstünlüğünü savunan kişiler değildi." şeklinde beyanlarda bulundu.

"HER İKİ TARAF DA SUÇLU" AÇIKLAMASI...

Irkçı gösterilerden sonra yapılmayan açıklama yüzünden "gecikmek" ile eleştirilen Trump, gerçekleri bilmeden herhangi bir beyanda bulunmak istemediği ifade edilerek, "Pek çok siyasetçinin tersine, söylediklerimin doğruluğundan emin olmak istedim." şeklinde konuştu.

Şiddet olaylarında her iki tarafı da suçlu bulan Donald Trump, "Bir yanda kötü bir grup diğer yanda  ise şiddet yanlısı bir grup vardı. Her iki tarafın da suçlu olduğunu fikrine kapılmaktayım." yorumunda bulundu.

"GEORGE WASHİNGTON'IN DA KÖLESİ VARDI"

"George Washington' ın da kölesi vardı, öyleyse onun da heykelini kaldıracak mıyız? Peki Thomas Jefferson'a ne diyorsunuz, onu seviyor musunuz, çünkü onun da kölesi vardı, onun heykelini de kaldıralım mı? Tarihi değiştiriyorsunuz, kültürü değiştiriyorsunuz." şeklinde yorumlarda bulundu.