Dolu felaketinden zarar gören araç sahipleri şimdi de sigorta eksperi ve tamir ustasının peşine düştü. 27 Temmuz'da meydana gelen dolu sonrasında kasko karşılığı aracını servislere bırakankişiler, eksper onaylarının uzun sürmesi, yeteri kadar kaporta göçüğü ustası olmaması ve yedek parça bulma derdinden dolayı 2 ila 4 aylık bir bekleme yaşıyor.

Eksper onaylarının uzun sürmesi sorularına Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Akif Eroğlu, sigorta şirketlerinin zarar ödemesi yapmaktan imtina ettikleri haberleri yalan olduğunu ifade etti. Eroğlu, meydana gelen sıkıntının yalnızca sigorta şirketinden dolayı olmadığını, yedek parça bulma, işçilik ve zamansal sorunlar yüzünden olduğunu söyledi.

USTALAR YURTDIUŞINDAN GELİYOR

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen ise, Türkiye'de bu şekilde bir dolu ile ilk defa karşılaşıldığından dolayı yeterli sayıda ustanın olmadığını ve bu sorununda araç tamirlerinde gecikmeler yaşanmasına neden olduğunu söyledi. Hasar gören araçlar için İtalya, İsviçre ve Belçika'dan dolu ustası getirdiklerini belirten Gülen, ‘Kısa süre önce Avrupa'da buna benzer bir olay yaşandığından dolayı usta getirmekte sıkıntı yaşıyoruz. Bununda maliyetini göze alarak İstanbul'a usta getiriyoruz’ açıklamasını yaptı.