Dünyaca bilinen yatırım bankası Goldman Sachs, doların olması gereken gerçek değerini 2,50 lira olarak hesapladı. Banka bunun dışında "İyi carry trade getirisiyle Türk Lirası yükselen piyasalarda ön planda olmak adına en dikkat çekici aday" açıklamasını yaptı.

Yatırım Bankası Goldman Sachs, dolardaki son inişe karşın Türk Lirası'nı halen daha reel değerinin en çok aşağısındaki gelişen ülke para birimi olarak değerlendiriyor.

Goldman Sachs'ın "GSDEER" ve "GSFEER" ismini koyduğu ölçümlerine göre Dolar/TL'nin adil değer 3,50 değerlerinin çok aşağısında; 2,50 lira.

"TÜRK LİRASI'NI DENEME GÜNÜ MÜ?"

GS, "TL'yi deneme günü mü?" başlıklı yorumunda "İyi carry trade getirisiyle TL yükselen piyasalarda ön planda olmak adına en dikkat çekici aday. ABD faizlerine yüksek bağlılığı ve ileriki dönemde ABD'de daha yumuşak parasal şartların oluşacağı beklentisi de bunu destekliyor" ifadelerini kullandı.


TL NİYE REEL DEĞERİNİN AŞAĞISINDA?

GS, 14 Haziran'da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) oturumunun ardınan verdiği bu demecinde TL'nin dolar karşısında adil değerinden 1 lira civarında kaymanın genel anlamda merkez bankasının faizleri ciddi derecede yükseltmeye bağlı olan isteksizliğine bağladı.