Dokunulmazlıkta İlk Tur Tamam! 1. Madde Gizli Oylamayla Kabul Edildi

Uzun süredir gündemin en önemli tartışma konularından biri olan dokunulmazlıklar TBMM Genel Kurulu'nda görüşülüyor.

Dokunulmazlıkta İlk Tur Tamam! 1. Madde Gizli Oylamayla Kabul Edildi

TBMM Genel Kurulunda, dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifinin görüşmeleri sürüyor.

Hakkında dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasını ilişkin teklifin 1. maddesi üzerindeki görüşmeler tamamlanarak gizli oylamasına geçildi.

MADDELER GÖRÜŞÜLÜYOR! 1. MADDE KABUL EDİLDİ

TBMM Genel Kurulu'nda dokunulmazlıklarla ilgili maddelerin görülmesine devam ediliyor.

1. Madde oylandı. Oylama sonucunda 1. Madde 350 oyla kabul edildi. Oylamada 148 "kabul", 27 "ret", 5 çekimser oyu çıktı. 1 oy ise geçersiz sayıldı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, teklifin 1. maddesi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın, AK Parti milletvekilleri Orhan Miroğlu, Beşir Atalay, Yasin Aktay'ın yaptıkları bazı konuşmalarla ilgili soruşturma açılıp açılmadığı ve fezlekeleri olup olmadığı sorusuna karşı Bozdağ, Beşir Atalay'ın kendisine atfen söylenen sözle ilgili "benim böyle bir sözüm yoktur" şeklinde bir not gönderdiğini bildirdi.

Bozdağ, şöyle devam etti:

"Bir takım yerlerden tekrar edilerek sanki söylenmiş gibi algı oluşturulmaya çalışılıyor. Diğer isimlerle ilgili bu sözler söylenmiş mi söylenmemiş mi benim buna dair bilgim yok. Onlarla ilgili bir incelme yapmadan değerlendirme yapmam yanlış olur. Sayın Atalay kendisi 'benim böyle bir açıklamam yok' diyor ama ısrarla sanki varmış gibi tekrarlanması doğru bir yaklaşım değil. Biz savcı veya hakim değiliz. Arkadaşlarımız ne söylediklerini, söylemediklerini gayet iyi biliyorlar. Kendilerini savunacak güçtedir. İsmi geçen arkadaşlarımızın her birisinin bu millete, devlete sadakatleri, hizmetleri, yaptıkları ortadadır. Onları terör örgütü destekçisi, onlara şirin yaklaşan kişiler olarak takdim etmek son derece yakışıksız durumdur, kabul edilemez bir yaklaşımdır, çok da büyük saygısızlıktır."

Fezlekelerin Cumhuriyet savcıları tarafından suç ihbarı, şikayet ya da resen başlatılan soruşturmalar sonucu hazırlandığını belirten Bozdağ, Türkiye'nin dört bir yanından gelen dosyalar olduğunu vurguladı.

Bozdağ, "AK Parti ile diğer partilerde farklılık olması; sanki iktidar bunu yapıyormuş gibi bir algı oluşturmaya hak vermez. Çünkü iktidarın böyle bir yetkisi, imkanı yok, böyle bir şey yapması da söz konusu değildir. Bu partimize ve hükümetimize yönelik bir iftiradır. Buna şöyle bakmak lazım; AK Parti içinde kanunlara uyma konusunda daha büyük hassasiyet, özen gösteriliyor. Suç işlememe, suça karışmama, suçlularla birlikte olmama konusunda büyük hassasiyet var. Neden AK Parti'lilerle ilgili şikayet yok? Onlarla ilgili şikayetler var da atlanıyor mu? Buna ilişkin bir şey varsa ortaya konsun. AK Parti ile ilgili böyle örnekleri gösterme imkanı yoktur." diye konuştu.

Bozdağ, siyasette temiz dil kullanma ve birbirini anlayarak konuşmanın önemli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Toplumun önünde insanlarız. Dilimiz, üslubumuz düzgün olursa meramımızı daha iyi anlatırız. Konuşurken hakaret ve küfür yaparak konuşmayı fikri acziyetin ifadesi olarak görürüm. Bir sayın genel başkanının konuşması...Kılıçdaroğlu'nun bugün konuşmasını, Allah için vicdanınıza dönüp sorun, bir genel başkanına yakışan konuşma mıdır? Şerefli, namuslu, haysiyetli bir insana yakışan konuşma mıdır? Ayıptır. Edep, edep edep... Başka bir şey demiyorum."

CHP'li milletvekilleri, Bozdağ'ın sözlerine, sıra kapaklarına vurarak tepki gösterdi.

Aslanoğlu, ölümünün ikinci yıl dönümünde anıldı

Eski CHP Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, ölümünün ikinci yıl dönümünde Genel Kurulda milletvekilleri tarafından anıldı.

Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, CHP Grubu'nun Aslanoğlu anısına kürsü arkasında kayısı ikramı yaptığını belirterek, kendisini rahmetle andıklarını söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, diğer gruplardan milletvekillerinin Aslanoğlu hakkında iyi dileklerini ilettiğini belirterek, bundan mutlu olduklarını bildirdi. Özel, Aslanoğlu'nun, partiler arasında diyalog, siyasette uzlaşma sanatının, ülke hayrına birleşmenin örneği olduğunu ifade ederek, partilere verdiği sözlerin kayıtsız şartsız tutulmasının önemini kendisinden öğrendiklerini kaydetti.

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ve AK Parti Grup Başkanvekili Coşkun Çakır da yerlerinden söz alarak Aslanoğlu'nu andı.

Genel Kurulda, anayasa değişikliği teklifinin 1. maddesi üzerinde görüşmeler tamamlanarak, gizli oylamasına geçildi.

MADDELER GÖRÜŞÜLÜYOR

TBMM Genel Kurulu'nda dokunulmazlıklarla ilgili maddelerin görülmesine devam ediliyor.

1. Madde'nin oylamasına geçildi.

TBMM Genel Kurulu’nda dokunulmazlık görüşmeleri başladı. Saat 20.09 itibarıyla oy verme işlemi tamamlandı.

Meclis Genel Kurulu’nda dokunulmazlık görüşmeleri başladı. Meclis Genel Kurulu'nda dokunulmazlık teklifinin görüşmeleri yapıldı ve teklif için gizli oylamaya geçildi. Saat 20.09 itibarıyla oy verme işlemi tamamlandı.

Oy sayımı sonucuna göre teklif 348 "evet" oyu ile kabul edildi. Oylamada 155 "red" ve 8 "çekimser" 25 boş oy çıktı.

TBMM Genel Kurulunda, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği için mesai başladı. AK Parti'nin dokunulmazlık teklifinin ilk tur görüşmeleri bugün yapılıyor. Teklifin gece saatlerinde gündeme gelmesi bekleniyordu. Ancak HDP'nin Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş hakkında verdiği gensoru önergesini geri çekmesi üzerine görüşmeler başladı. Anayasa’ya geçici madde eklenmesine ilişkin teklifin ikinci tur görüşmesi 20 Mayıs Cuma günü yapılacak.

İLK OYLAMANIN SONUÇLARI BELLİ OLDU

TBMM Genel Kurulu'nda, dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifinin maddelerine geçilmesi kabul edildi.
Gizli oylamaya 536 milletvekili katıldı. Oylamada; 348 milletvekili kabul oyu kullanırken, 155 ret oyu çıktı. 8 milletvekilinin çekimser kaldığı oylamada, 25 oy da boş çıktı.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, oylama sonucunu açıkladıktan sonra birleşime ara verdi.

GÖRÜŞMELER BAŞLADI

MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy, "Bu dokunulmazlıklar bir kereye mahsus ve dönemsel olmasın. Dönemin tamamını kapsasın" dedi.

TBMM Genel Kurulunda, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifinin birinci maddesi üzerindeki görüşmeler devam ediyor.

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, asıl meselenin dokunulmazlıkların kaldırılması değil, darbe yapmak olduğunu ileri sürdü. Sancar, dokunulmazlıklara ilişkin çeşitli öneriler sunduklarını ancak bunların AK Parti tarafından kabul edilmediğini bildirdi.

Mithat Sancar, teklifte anayasaya aykırılıklar bulunduğunu, geçici madde yönteminin darbelere özgü olduğunu savunarak, "Yapmakta olduğunuz şey bir darbe teşebbüsüdür. Geçici madde yöntemi darbecilerin tercih ettiği bir yöntemdir." dedi.

"Bizim durduğumuz yer net"

MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy ise bugün Meclisin önemli bir sınav vereceğine işaret etti. Dokunulmazlık meselesinin Türk siyasetinin önemli mihenk taşlarından birisi olduğunu ve sürekli gündeme gelip tartışıldığını vurgulayan Ersoy, AK Parti'nin de konuyu sık sık gündeme getirdiğini hatırlattı. Ersoy, kendilerinin durduğu yerin net, kararlılıklarının kesin olduğunu belirterek, dokunulmazlıklar, terörle mücadele ve dış politikayla ilgili temel yaklaşımlarını ifade ettiklerinde hep haklı çıktıklarını savundu.

Ersoy, şunları kaydetti:

"Milli birlik ve beraberliği, özellikle terörle mücadele konseptinde kararlı bir duruşa katkı olması noktasında, dokunulmazlıkların kaldırılması ve ilgili iddiaların değerlendirilmesi yönünde görüşümüzü beyan ediyoruz. Bu dokunulmazlıklar bir kereye mahsus ve dönemsel olmasın. Dönemin tamamını kapsasın. Gerekirse tüm yasama yıllarını da kapsayan temel değişiklikler olsun. Bu dokunulmazlıklar bakanları ve siyasi otoriteleri de içersin."316 oyu bulunan AK Parti, ilk tur oylamalarda öncelikle alt sınır olan 330'u, üst hedef olarak ise halkoyunu zorunlu olmaktan çıkaran 367 barajını aşmaya çalışacak. Olağanüstü kongre kararından kaynaklanan kırgınlıklar nedeniyle kendi içindeki olası fireleri engellemeye çalışan iktidar grubu, MHP ve CHP'den destek bekliyor. AK Parti ile MHP'nin oy sayısı 356'ya ulaşmasına karşın iki partiden 36 milletvekilinin fezlekesi var. CHP'lilerle birlikte, HDP dışındaki fezlekeli milletvekili sayısı 87'ye çıkıyor. Anayasa değişikliği bu milletvekillerini de yargı önüne çıkaracağından gizli oylamada bu gruptan da fire bekleniyor.

AK Parti'de dokunulmazlık alarmı! Tam kadro Meclis'teler...

AK Parti, dokunulmazlık teklifinin görüşüleceği TBMM oturumu için alarma geçti.

Teklif üzerinde söz alan MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, dokunulmazlığın hiçbir zaman terör örgütü savunuculuğuna kalkan olarak kullanılamayacağını ifade etti. Parsak, partisinin, terörün meşrulaştırılmasında ya da propaganda malzemesi yapılması noktasında kullanılmasını asla kabul etmeyeceğini bildirdi.
Mehmet Parsak, şöyle devam etti:

"Hangi konuda olursa olsun, hangi yöntemleri kullanırsa kullansın, nereden besleniyorsa beslensin, terörün başı görüldüğü yerde ezilmelidir. İktidarın çözüm adı altında yürüttüğü ihanet sürecinin bir sonucu olarak şehirlerimize, ilçelerimize, üniversitelerimize yerleşen terörün başı Sur'da, Cizre'de, Nusaybin'de, Dargeçit'te ezildi. Hacettepe'de, Boğaziçi'nde, Dil Tarih'te ezildi, eziliyor ve ezilmeye devam edecek."

19 dokunulmazlık dosyası TBMM Başkanlığına sunuldu

HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ'ın da aralarında bulunduğu bazı milletvekillerine ait 19 dokunulmazlık dosyası, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Parsak, dokunulmazlıklara ilişkin teklifi desteklediklerini söyledi. Ancak bu hassas konunun anayasaya eklenecek geçici bir madde ile çözülmeye çalışılmasının önemli sakıncaları olduğunu vurgulayan Parsak, teklifin bu şekilde yasalaşmasının ardından gelecek terör suçlarına ilişkin dokunulmazlık dosyalarının Meclisin raflarında tozlanacağını savundu.

HDP'LİLERDEN TOPLU FOTOĞRAF

Görüşmeler sırasında HDP milletvekillerinin TBMM Genel Kurulunda, görüşmeler sırasında toplu halde fotoğraf çektirmesi dikkati çekti.'TEKLİF ANAYASA VE TÜZÜĞE AYKIRI'

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise teklifin, "halk iradesini tasfiye ve Meclisi feshetme" olduğunu ileri sürdü. Türkiye siyasi tarihinin en önemli oturumlarından birinin gerçekleştirildiğini vurgulayan Baluken, kendileri açısından, görüşülen teklifin anayasaya ve içtüzüğe aykırılığının net olduğunu belirtti. Teklifin demokrasiye karşı "darbe" olduğunu iddia eden Baluken, şunları ifade etti:

AK Parti'den dokunulmazlıkların kaldırılması süreciyle ilgili açıklama

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, dokunulmazlıklar paketiyle ilgili bir tarih değişikliği olmadığını açıkladı.

"HDP'nin parlamentodan ve demokratik siyasetten tasfiyesi ile birlikte tüm muhalefetin tasfiyesi ile sonuçlanacak olan bir sürecin işletilmek istendiğini görmek zor olmasa gerek. CHP başta olmak üzere bütün muhalefete bu tarihi günde seslenmek isteriz. Tarih diktatörlüğe yürüyen tüm siyasi aktörler için felaket tohumlarını sadece bir bölgeye değil ülkenin dört bir köşesine savuran sayısız pratikleriyle doludur. Bugün saray darbesinin Meclise uzanması sadece HDP ile sınırlı kalmayacaktır.

Gelişmeler saray darbesinin, bütün partilerin içine uzandığını ve daha fazla derinleşeceğini zaten göstermeye başlamıştır. CHP'nin tarihsel bir kırılma yaratacak bu saray darbesine vereceği cevap, halklarımızın ve ülkemizin demokratik geleceğini doğrudan etkileyecek, tarih önünde parlamenter demokrasinin saray bahçesine gömülüp gömülmeyeceğini açık bir şekilde not düşecektir. CHP'nin anayasaya aykırı gördüğü bir teklife onay vermesi, kendi misyonunu inkar etmesi anlamına gelecektir."

Hakkında dosyası bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliği teklifinin bulunduğu TBMM Başkanlığına yeni dosyalar gelmeye devam ediyor.

Baluken, gelinen noktada devletin hakem olma vasfını yitirdiğini, adaletin tamamen siyasal bir hal aldığını ve toplumun yargıya olan güveninin sarsıldığını ileri sürdü. Baluken, "Böylesi bir yargı ve adalet ortamında Meclise yapılacak olan bu darbe ile ortaya çıkacak olan şey, adaletsizlik ortamının toplumsal ve siyasal yaşamın bütün hücrelerine nüfuz etmesidir. Bu darbe tasarısına hayır diyeceğiz." dedi.

Teklif üzerinde gruplar adına CHP Genel Başkan Yardımcısı, Aydın Milletvekili Bülent Tezcan konuşma yaptı.


Kaynak: AA

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri