Bitlis'in Mutki İlçesi'nde 15 yaşında evlenip 16 yaşında doğum yaptıktan sonra beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybeden Derya B. için savcılık harekete geçti. Konuyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında B.'nin babası ile imam nikahlı olarak birlikte yaşadığı kişinin ifadeleri alındı.

Bitlis'in Mutki İlçesi'ne bağlı Özen Köyü'nde yaşayan 16 yaşındaki Derya B., bir yıl önce imam nikahıyla evlendirildi. Hamile kalan B.'nin doğum sancıları tutunca, evde doğum yaptı. Fakat daha sonra şiddetli baş ağrısı şikayetiyle Muş Devlet Hastanesi'ne, oradan da beyin kanaması nedeniyle Batman Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. B. burada yapılan müdahalelere rağmen 13 Ekim günü hayatını kaybetti. Bitlis Valiliği, Derya B.'nin babası Vahdettin B.'nin müşteki, imam nikahlı eşi olan Özcan K.'nin şüpheli olarak ifadesinin alındığını belirterek şu açıklamada bulundu:

"29 Eylül 2016 günü saat 18.00 sıralarında Muş Devlet Hastanesi görevlilerinin Bitlis'in Mutki ilçesi Özen Köyü'nden 20.11.2000 doğumlu Derya B. küçük yaşta doğum yaptığını bildirmesi üzerine durum Mutki Cumhuriyet Savcılığı'na bildirilmiştir. Cumhuriyet Savcısının talimatı üzerine Derya B. mevcutlu olarak Cumhuriyet Savcılığına sevk edilmiştir. Derya B.'nin babası Vahdettin B.'nin müşteki ve imam nikahlı eşi olan Özcan K.'nin şüpheli olarak ifadesi alınarak tahkikat evrakları 3.10.2016 günü gönderilmiştir. Derya B., 12.10.2016 günü geçirdiği beyin kanaması rahatsızlığı nedeniyle Muş Devlet Hastanesine oradan da Batman Bölge Devlet Hastanesine sevk edilmiş olup, şahıs 13.10.2016 günü vefat etmiştir."