Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin davranışına karşılık eşgüdüm içinde gerekli karşılığın verileceği belirtildi.

"KIBRIS TÜRKLERİNİN DOĞAL KAYNAKLAR ÜZERİNDEKİ HAKLARI GÖZARDI EDİLİYOR"


‘’Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Ada’nın ortak sahibi durumunda bulunan Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarını görmezden gelerek, Doğu Akdeniz’de tek taraflı olarak devam ettirdiği hidrokarbon etkinlikleri yakından takip edilmektedir.

Türkiye, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bu sorumsuz hamlelerine karşı gereken ikazları en başından bu yana yapmıştır.

SONDAJ GEMİSİ BÖLGEYE GELDİ


Bu kez de, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek taraflı olarak verdiği sözde ruhsatlar kapsamında bir sondaj gemisi çalışmalarına başlamak için bölgeye gitmiştir.

KIBRIS GÖRÜŞMELERİ NEDEN SONUÇ VERMEDİ


Aslında, Kıbrıs Konferansı da dahil olmak üzere, Türk tarafının tüm iyi niyetli tutumlarına karşı müzakere sürecinin sonuçsuz kalmasının ana sebebinin Rum tarafının kendini Ada’nın tek sahibi olarak görme anlayışı olduğu ortadadır.

"RUMLARIN TEK TARAFLI FAALİYETLERİNE KARŞILIK VERİLECEKTİR"


Türkiye gerek kendi kıta sahanlığındaki hak ve çıkarlarını korumakta, gerek Kıbrıs Türk tarafına desteğini devam ettirmekte kararlıdır. Bu kapsamda, Rum tarafının Kıbrıs Türklerinin Ada’nın çevresindeki doğal kaynaklar üzerindeki meşru haklarını göz ardı ederek sürdürdüğü tek yönlü etkinliklerine, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti ile eşgüdüm içerisinde gerekli karşılık verilecektir’’ ifadeleri kullanıldı.