Diyarbakır'daki Patlamada Kayıp 12 Kişiden Haber Yok

Dürümlü Küme Evleri yakınlarında patlayan bir kamyon dolusu bomba Dürümlü'den çok Tanışık köyünü vurdu. Patlamada 4 köylü hayatını kaybetti, 12 kişiden hala haber yok.

Diyarbakır'daki Patlamada Kayıp 12 Kişiden Haber Yok

Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'nin Sarıkamış Mahallesi'ne bağlı Dürümlü Köyü yakınlarında dün akşam şiddetli bir patlama meydana geldi. Diyarbakır Valiliği, bugün yaptığı açıklamada teröristlerce hazırlanmış bomba yüklü kamyonun infilak ettirildiğini, araçtan şüphelenen köylülerin aracı takip ettikleri sırada patlamanın gerçekleştiğini açıkladı. Patlama sonucu, kamyonu takip eden köylülerden 4 kişi hayatını kaybetti, 23 kişi yaralandı. 12 köylüden ise haber alınamıyor. Valilik, kayıp köylülerle ilgili 'tahkikat başlatıldığını' açıkladı. 12 kişinin patlamanın ardından kaybolmasıyla ilgili akıllara, "Köylüler PKK'nın bombalı aracını engellemeye çalışırken mi öldü?" sorusu geldi.

Diyarbakır’ın Hani ilçesi yolu üzerinde bulunan Sarıkamış Mahallesi’ne bağlı Dürümlü Küme Evleri  büyük bir patlama ile sarsıldı. Patlamanın şiddeti o kadar yüksekti ki Diyarbakır'ın içinde bomba patladığına dair polise pek çok ihbar yapıldı. Dürümlü’den ambulans istenmesi ile patlamanın adresi de netleşmeye başladı. İlk bulgularla saldırının askeri birimlere yapıldığı düşünülse de gerçek daha sonra anlaşıldı.

KÖYDEKİ KAMYON
Al Jazeera'nın haberine göre, Dürümlü’ye yaklaşık 2,5 kilometre uzaklıkta ve Yenişehir ilçesine bağlı Tanışık köyüne dün akşam esrarengiz bir kamyonun gelmesi ile köyde hareketli anlar yaşandı. Köy Muhtarı Bayram Yaman o sırada bir taziyede olduğunu ve gelen telefonla yerinden fırladığını anlatıyor:

“Bu kamyona buralarda ‘kırkayak’ deniyor kum taşıma işlerinde kullanılıyor. Köyün içinde birkaç kez geçince akrabam Seyithan Yakar durduruyor. ‘Siz gübre getirmediniz, çiğit getirmediniz ne arıyorsunuz burada niye gezip duruyorsunuz’ deyince Seyithan’ı tehdit ediyorlar. Yanılmıyorsam dört kişi. Kaleşnikof çıkarıp göğsüne dayıyor hakaret ediyor. Tabi bizimkiler bunların kim olduğunu ve kamyonda ne olduğunu bilmiyorlar. Adamlar kamyona binip gidince köyde silahlarını alıp arabalara binip takibe başlıyorlar. Bana telefon geldiğinde bunu anlattılar. Arabaya atlayıp arkalarından gittim. ‘Dedim ki bir olay olur zarar görürler.’ Ama yetişemedim çok uzaklaşmışlardı. Keşke yetişebilseydim, keşke yetişseydim, bırakmasaydım.”

KAYIP KÖYLÜLER PATLAMADA MI ÖLDÜ?

Teröristlerin patlayıcı yüklü kamyonu Dürümlü Mezrası'nda infilak ettirmesi sonucu yaralanan 23 kişi hastaneye kaldırılırken, olay yerinde vücut bütünlüğü bozulmamış 4 köylünün cesedi bulundu, kayıp oldukları söylenen ve patlamada öldükleri ihtimali üzerinde durulan 15 kişinin akıbetiyle ilgili araştırma sürüyor.

Kayıp olan köylülerin, bomba yüklü kamyonu ilk uğradığı Tanışık Köyü'nden oldukları belirtildi. PKK'lıların bomba yüklü kamyonla Tanışık'dan geçerken şüphelenen köylülerin müdahale etmesiyle tartışma çıktığı, köylülerin araçlarla kamyonu takip ettiği ortaya çıktı. Dürümlü Mezrası'na gelindiğinde PKK'lı teröristlerin patlayıcı yüklü kamyonu infilak ettirmesiyle peşlerinden gelen köylülerin de araçlarının parçalandığı kaydedildi.

Olayda yaralanan 23 kişi hastanede tedaviye alındı. Patlamada ölen 4 köylünün cesedi bulundu. Patlamanın şiddetiyle dev çukur açılan geniş alandan toplanan ceset parçalarının da kayıp köylülere ait olduğu sanılıyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri toplanan ceset parçalarının DNA incelemesine tabi tutulacağını, kesin sonucun alınması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

KAMYONDA 15 TON PATLAYICI VARDI

Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'ne bağlı Dürümlü Mezrası'nda dün gece PKK'lı teröristlerin eylem için patlayıcı yüklediği kamyonun infilak etmesi sonucu ilk belirlemelere göre 4 kişinin öldüğü ve 23 kişinin de yaralandığı olayla ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. Güvenlik kaynakları yapılan ilk incelemede kamyonda 15 ton patlayıcı olduğunu belirledi.

Olayla ilgili yapılan araştırma patlamanın meydana geldiği kamyonun önce Yenişehir İlçesi Tanışık Mahallesi'ne gittiği ve burada köylülerin şüphelenmesi üzerine kamyonda bulunan teröristler ile Tanışık Mahallesi'ndeki vatandaşlar arasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında köylüler PKK'lıları köylerine girmesini engelledikten sonra, kamyon Sur İlçesi Dürümlü Mezrası'na doğru kaçtı. Bunun üzerine Tanışık Mahallesi'nde yaşayan köylüler de kaçan şüpheli aracı takibe aldı. Yetkililer, bu sırada kaçamayacaklarını anlayan PKK'lıların patlayıcı madde yüklü kamyonu Dürümlü Mezrası girişinde patlattığını belirtti.

Yetkililer olay yerinde yapılan ilk incelemede kamyon içinde yaklaşık 15 ton patlayıcının bulunduğunu değerlendirdiklerini söyledi. Bu kadar büyük miktardaki patlayıcının birden fazla eylemde kullanılmak üzere bir yerden bir yere nakledilirken olayın gerçekleştiği de değerlendiriliyor.

Kayıp köylülerle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirten yetkililer, "Tanışık Köyü'nde bölücü terör örgütü mensuplarına müdahale eden kahraman vatandaşlar, bomba yüklü kamyonu köyden çıkararak, çoluk çocuk demeden vahşice katliam yapmayı planlayan bölücü terör örgütü mensuplarını engellemiş ve köyü büyük bir faciadan kurtarmıştır. Olay ile ilgili olarak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca geniş kapsamlı soruşturma devam etmektedir" dedi.

VALİLİK: KAYIP 12 KİŞİNİN KİMLİK TESPİT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Diyarbakır Valiliği, merkez Sur İlçesi'ne bağlı Dürümlü Mezrası'nda dün gece PKK'lı teröristlerin eylem için patlayıcı yüklediği kamyonun infilak etmesi olayıyla ilgili ikinci bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

"İlimiz merkez Sur İlçesi Dürümlü Mezrası’nda 12.05.2016 Perşembe günü saat 22.30 sıralarında şiddetli bir patlama olayı meydana gelmiştir. Bölücü terör örgütü mensuplarınca hazırlanmış patlayıcı madde yüklü damperli bir kamyonun Tanışık Mahallesi’nden geçmesi esnasında, kamyonu kullanan ve bölücü terör örgütü mensubu olduğu değerlendirilen şahıslarla, vatanını ve milletini seven köylü vatandaşlarımız arasında yaşanan tartışması sonucu kaçmaya başlayan kamyonun köylü vatandaşlar tarafından takip edildiği, Dürümlü mezrası mevkiinde kaçamayacağını anlayan kamyondaki örgüt mensuplarının patlayıcı yüklü kamyonu patlattığı değerlendirilmektedir.

Olay yerinde yapılan ilk incelemede; patlayıcı yüklü kamyonun Bingöl ili Genç İlçesi Döşekkaya köyü bölgesinde yol çalışması yapan bir firmaya ait olduğu ve 09 Mayıs 2016 tarihinde gasp edildiği tespit edilmiştir. Meydana gelen patlama sonucunda kamyonu takip eden araçlarda bulunan köylü vatandaşlarımızdan 4 kişi yaşamını kaybetmiş 23 kişi de yaralanmıştır. Yaralı vatandaşlar ildeki hastanelere kaldırılmış ve tedavilerine başlanmıştır. Yaşamını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Söz konusu patlamada yaşamını kaybeden vatandaşlarımızdan kimliği tespit edilen 3 kişi 13.05.2016 Cuma günü defnedilmiştir. Kayıp olarak görünen 12 vatandaşımızın kimlik tespitleri ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Yaşanan patlama olayıyla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından başlatılan soruşturma çok yönlü olarak devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

 

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri