Bazı sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen basın açıklamasına katılan grup, bölgede kimi yerleşim yerlerinde uygulanan sokağa çıkma yasaklarına tepki nedeniyle, Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı.

Slogan attıktan sonra Dağkapı Meydanı yakınına kadar yürüyen grup, bir süre oturma eylemi yaptı.

Grup, basın açıklamasının ardından Ofis Caddesi'ne doğru izinsiz olarak yürümeye başladı. Uyarılara rağmen dağılmayan ve bazıları ara sokaklara çöp konteynerleriyle barikat kuran bu kişilere, polis ekiplerince biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulunuldu.

Müdahalenin ardından, ara sokaklara kaçan grup dağıldı.

Diyarbakır Sur'da 4 polis yaralandı

Diyarbakır'ın sokağa çıkma yasağı uygulanan ve operasyonların sürdüğü merkez Sur İlçesi'nde çıkan çatışmalar sırasında atılan bir roket, merkez Yenişehir İlçesi'nde bir binanın çatı katına isabet ederek, hasara neden oldu.

Sur'da PKK'lılar ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada bir polis memuru keskin nişancı silahı Kanas ile açılan ateşte, 3 polis memuru da tuzaklanan patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu yaralandı. Yaralı 4 polis memuru hastanede tedavi altına alındı. Sur İlçesi'nde PKK'lıların oluşturduğu barikatların kaldırılması, kazdıkları hendekleri kapatılması ve örgüt üyelerinin etkisiz hale getirilmesi için 2 Aralık günü alınan sokağa çıkma yasağı devam ederken, ilçede güvenlik güçleriyle PKK'lılar arasında bugün de çatışmalar çıktı.

Çatışmalar sırasında PKK'lıların keskin nişancı silahı Kanas ile açtığı ateşte 27 yaşındaki polis memuru Ahmet Sarıkaya, başından yaralandı. Durumu ağır olan Sarıkaya, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan ameliyatın ardından yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy da hastaneye giderek, yaralı polis memurunun durumu hakkında bilgi aldı.

Sur'da öğleden sonra çıkan çatışmalar sırasında PKK'lılar tuzakladıkları patlayıcıyı uzaktan kumanda ile infilak ettirdi. Şiddetli patlamada 3 polis memuru şarapnel parçalarının isabet etmesi yaralandı. Yaralı polisler ambulanslarla Diyarbakır Asker Hastanesi'ne götürülerek, tedavi altına alındı. Yaralı polislerin hayati tehlikelerinin bulunmadığı belirtildi.

ROKET BİNAYA İSABET ETTİ

Sur'da bugün çıkan çatışmalar sırasında atılan bir roket merkez Yenişehir İlçesi Lise Caddesi, Ali Emiri 5'inci Sokak üzerindeki Arma Yapı Apartmanı'nın B bloğunun çatısına isabet etti. Çatıda hasar meydana gelirken, polis ekipleri çatı katında incelemelerde bulundu. Diyarbakır'da pazar günü yine Sur'dan bir roket Yenişehir İlçesi'nde özel bir hastanenin çatı katına, dün de bir binanın çatı katına isabet etmişti.

KIZILTEPE'DE YÜRÜYÜŞE POLİS MÜDAHALESİ

MARDİN'in Kızıltepe ilçesinde, bölgede bazı ilçelerde uygulanan sokağa çıkma yasakları ve operasyonları protesto etmek için yürümek isteyen grubun yürüyüşün izinsiz olduğu gerekçesiyle polis izin vermedi. Polisin uyarılarına rağmen dağılmayan grup ile polis arasında çatışma çıktı.

Diyarbakır Sur, Mardin Dergeçit, Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasakları ve gerçekleştirilen operasyonları protesto etmek isteyen KESK ve DİSK üyeleri ile HDP ve DBP'liler ilçenin eski Hastane Caddesinde toplanıp zincir oluşturarak yürümek istedi.

Polis, yürüyüşe izinsiz olduğu gerekçesiyle izin vermeyeceğini belirterek, grubun dağılmasını istedi. Yapılan görüşmeler sonuç vermeyince grupta bulunan bazı gençler polise taş ve havai fişek ile saldırdı. Polis ise, grubu biber gazı ve tazyikli su kullanarak dağıttı. Polisin müdahalesinden sonra gruptakiler ara sokaklara dağıldı.

Hürriyet