Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Merkez Sur ilçesindeki polis servis aracına PKK'lı teröristlerce bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda yaşamını yitiren Behiye ve Derya Yıldırım'ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Beraberindekilerle taziyeevine gelen Vali Aksoy, Behiye ve Derya Yıldırım'ın yakınlarına baş sağlığı diledi.

Terör örgütü PKK'nın sivil insanları hedef aldığını ve onların yaşamlarını sonlandırma adına saldırılar gerçekleştirdiğinin bir kez daha görüldüğünü belirten Aksoy, "Terörle bir yere varılmayacağını herkesin bilmesi lazım. Türkiye Cumhuriyeti ve onun bütün unsurları terörle mücadele konusunuda büyük bir kararlılık içerisindedir. Bu çalışmalar bundan sonra da devam edecek." ifadelerini kullandı.

Gezme amaçlı kentte bulunan iki çocuğun saldırıda anneleri ile şehit olduğunu aktaran Aksoy, "Bu çocukların teyzeleri ve anneanneleri de saldırıda şehit olmuşlardır. Dedeleri şu anda hastanede tedavi edilmektedir. Babaları hala yoğun bakımdadır ve hayati tehlikesi mevcuttur. Temennimiz bir an önce sağlıklarına kavuşmalarıdır." dedi.

Aksoy, saldırıda 9 polisin yaralandığını, birinin durumunun ciddiyetini koruduğunu, tedavileri tamamlananların ise taburcu olduğunu aktardı.

Diyarbakırlılara teröre destek vermedikleri için teşekkür eden Vali Aksoy, "Terörü bir kez daha kınıyoruz. Diyarbakır halkı birçok yasa dışı çağrıya itibar etmemektedir. Bugün Diyarbakır'da sivil toplum örgütleri bir açıklama yaparak bu tür saldırılara karşı olduklarını kamuoyu ile paylaşmıştır." diye konuştu.

Bu tür terör saldırılarının yaşanmaması için büyük bir kararlılıkla terörle mücadelenin devam edeceğini vurgulayan Aksoy, "Temennimiz terörün sonlandırılarak halkın, barış, huzur ve güven ortamında güven içinde yaşamını sürdürmesidir. Bu konuda ilgili birimlerimiz çalışmalarını sürdürmektedir. Bu tür olayların tekrar etmemesi için bundan sonra hep birlikte daha iyi noktaya gelmek adına çalışmalarımızı sürdüreceğimizi ifade etmek istiyorum. Hepimizin başı sağ olsun. Allah şehitlerimize rahmet etsin." ifadelerini kullandı.

Taziye ziyaretine, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Emniyet Müdürü Adnan Taşdan ve Ergani Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz de katıldı.

AA