Diyanetten Hac Açıklaması: Adaylar Erteleme veya Vazgeçme Tercihinde Bulunabilecek

Diyanet tarafından yapılan açıklamaya göre, 2020'de hac için kayıt yaptıranlar 2021 için erteleme veya vazgeçme tercihinde bulunabilecek.

Diyanetten Hac Açıklaması: Adaylar Erteleme veya Vazgeçme Tercihinde Bulunabilecek

Diyanetten Hac Açıklaması: Adaylar Erteleme veya Vazgeçme Tercihinde Bulunabilecek

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "2020'de hac için kesin kayıt yaptıran hacı adayları, 2021 için 'erteleme' veya 'vazgeçme' tercihinde bulunabilecek." ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamada, 2021'de hacca gitmekten vazgeçenlere ödedikleri ücretin tamamı iade edilecek. Erteleyenlere ise 1000 riyal dışındaki miktarın geri ödeneceği belirtildi.

Diyanetin tarafından yapılan açıklamada, "2020 yılında kesin kayıt hakkı elde edip, kayıt yaptıran hacı adaylarının, Diyanet İşleri Başkanlığı veya TÜRSAB'a bağlı acenteler organizasyonunca alınan kayıtları 2021 yılına devredildi. 2020 yılında kesin kayıt yaptıran hacı adayları, 2021 yılına haccı erteleme veya 2021 yılında hacca gitmekten vazgeçme tercihinde bulunabileceklerdir. 2021 yılına haccını ertelemek isteyenler, Suudi Arabistan'da yapılan muhtelif ön ödemeler, hacı adaylarına verilen/verilecek eser ve malzeme temini, eğitim ve bilgilendirme, sağlık vb. faaliyet/hizmetler gereği yapılan hazırlıklara ilişkin harcamaların karşılığı olarak 2021 yılı hac organizasyonu için belirlenecek ücretlerden mahsup edilmek üzere kişi başı 1000'er Suudi Arabistan Riyalı (SAR) hacı adayının kayıt yaptırdığı organizasyona (Diyanet İşleri Başkanlığı veya TÜRSAB'a bağlı acenteler) ait hesaplarda bloke edilecektir." ifadelerine yer verildi.

"13 TEMMUZ'DAN İTİBAREN İADELER YAPILACAK"

Açıklamaların devamında, "Ücret iadeleri; yapılan tercih sonunda alınacak 'hac ücret iade belgesi' ve TC kimlik numarası ibraz edilmek kaydı ile 13 Temmuz 2020 tarihinden itibaren Albaraka Türk Katılım, Emlak Katılım, Kuveyt Türk Katılım, Türkiye Finans, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve Ziraat bankaları aracılığı ile yapılacaktır. Kayıt ve ücret iade belge işlemleri; il/ilçe müftülüklerinden, www.hac.gov.tr adresindeki e-devlet kimlik doğrulama sistemi veya hacı adayının istemesi halinde kayıtlı olduğu acente üzerinden yapılacaktır. 2021 yılı haccını ertelemek veya vazgeçmek isteyen hacı adayları Müftülük veya acenteden aldıkları dilekçe örneklerini uygun olarak doldurarak imzalayacaklar, grup halinde ertelemek isteyenler veya vazgeçenler olması halinde ise bütün grup üyelerinin imzaları alınarak müftülüklerde veya acentelerde muhafaza edilecektir." denildi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR