Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın emriyle Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan rapor, kamuoyuyla paylaşıldı.

FETÖ TÜM DETAYLARIYLA ANLATILDI


Hazırlanan raporda, Gülen'in, dini kötüye kullanarak örgüt mensuplarını nasıl kandırdığı tüm ayrıntılarıyla anlatıldı. Toplam 140 sayfalık raporda, Gülen'in kendisini olağanüstü bir varlık gibi algılatmak adına çok büyük ve sistematik çaba gösterdiği kaydedildi.

GÜLEN SEÇİLMİŞ KİŞİ OLARAK GÖSTERİLİYOR


İncelenen kitap ve ses kayıtlarında, Gülen'in sanıldığı gibi sonradan değil en başından itibaren örgüt militanlarına, "Fetullah Gülen sıradan bir insan değildir. O, ahir zamanda İslam'ı ihya etmek adına Allah tarafından seçilmiş özel bir şahsiyettir" telkininde bulunduğunun belirlendiği de raporda yer aldı.

Diyanetten FETÖ raporu

FETÖ'NÜN SAPKINLIKLARI


FETÖ elebaşının "sapkınlıkları" da raporda belgeli şekilde ortaya çıkarıldı.

Raporda, Gülen'in 26 Kasım 1989 tarihli Hisar Camisi'nde veridiği bir vaazda, "...burada bizim kalplerimize saniyede yetmiş kez nazar eden Allah var, celle celalühü. Ve burada O'nun gözünün içine bakan, O'nun cemal-i bakemalini müşahade eden Hazreti Muhammed Mustafa vardır. Çünkü cemaat, onun cemaatidir, çünkü sultan odur, çünkü sikkeyi basan odur, tuğrayı kesen odur." dediği vurgulandı.

GÜLEN'İN KONUŞTUĞU KÜRSÜDE ALLAH'IN BULUNDUĞU İDDİASI


Bu konuşmada, FETÖ elebaşı Gülen'in konuştuğu kürsüde Allah'ın bulunduğunun ima edildiği belirtilen raporda, bu duruma dair "Gülen'in konuştuğu kürsüde Allah'ın bulunduğu iddiası Yüce Allah'a mekan isnat etmek manası taşır. Yüce Allah mekandan münezzeh olduğu için O'na mekan isnat eden söylemler kullanmak İslam inancına kesinlikle aykırıdır. Örgüt liderinin, inanç bakımından risk taşıyan, kişinin imanını tehlikeye sokan bu ifadeleri pervasızca, kitleleri etkilemek için kullanmış, onun tarafından Allah, cami kürsüsüne yerleştirilmiştir." ifadelerine yer verildi.