Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Erkeklere Dar Kıyafet Uyarısı

Diyanet İşleri Başkanlığı, yayımladığı Cuma hutbesinde erkeklere çağrı yaparak "Dar kıyafetler, mahremiyetin korunmasını sağlamadığı için tesettür bilincine uymaz" sözlerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Erkeklere Dar Kıyafet Uyarısı

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Erkeklere Dar Kıyafet Uyarısı

Diyanet İşleri Başkanlığı, erkeklere dar kıyafet giymemeleri doğrultusunda çağrı yaparak "Beden sağlığını da tehdit eden dar giysiler, mahremiyetin korunmasını sağlamadığı için tesettür bilincine uymaz" sözlerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bugün camilerde okutulan cuma hutbesinde, beden mahremiyeti ve tesettür hususuna değinildi.

ERKEKLERE DAR KIYAFET UYARISI: TESETTÜR BİLİNCİNE UYMAZ

Erkeklere kıyafet uyarısının yapıldığı hutbede, şunlar kaydedildi:

"Ayet-i kerimelerin apaçık beyanıyla, Cenâb-ı Hak, erkek ve kadın tüm müminlerden edeb ve mahremiyet hususunda hassasiyet bekler. Gözlerimizi haramdan çevirmenin ve tesettüre riayet etmenin hepimiz için bir vecibe olduğunu ifade buyurur. Özellikle erkekler için beden sağlığını da tehdit eden dar kıyafetler, mahremiyetin korunmasını sağlamadığı için tesettür bilincine uymaz. Tesettür bilinci ise, bedeni örtmek kadar, kalbi ve aklı da her türlü kötülüğe, fuhşiyata ve harama karşı kapatmak, örtmek ve korumaktır. İffet, kadına, erkeğe, gence, yaşlıya kısacası her insana yakışan üstün bir meziyettir. Irz ve namus dokunulmazlığı, insanların ortak değeridir. Bu değere riayet etmek kadını ne kadar saygın kılıyorsa, erkeği de o derece saygın kılar."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR