Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ziyaret, açılış ve iftar programlarına katılmak amacı ile geldiği Kahramanmaraş' ta ilk olarak Vali Vahdettin Özkan' ı ziyaret etti.

KADİR GECESİNİN EHEMMİYETİNDEN BAHSEDEREK KONUŞMASINA BAŞLADI

Burada yorumlarda bulunan Görmez, Kadir Gecesi' nin ehemmiyetini belirterek, millet ve Alem- i İslam olarak, sıhhat, barış ve huzur içerisinde bayrama ulaşmayı Allah' tan dilediğini belirtti.

MEHMET GÖRMEZ'DEN KARADAVİ AÇIKLAMASI

Bir basın mensubunun Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi' nin terör listesinde yer almasına dair değerlendirmesini sorduğu Görmez, "Durup dururken, İslam dünyasında bu kadar büyük problemler var iken 91 yaşındaki bir piri ölümlü bir alimi terör listelerine eklemek hiç kimseye bir şey kazandırmaz." diye belirtti.

Görmez, bundan sonra barışın konuşulması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Artık bu tür şeylerden vazgeçerek bölgeye 10 senelerce şiddet ve savaşla pençeleşen Alem-i İslam' a yeniden barış nasıl gelir onun üzerinde durmamız gerekmektedir. Elbette alimlerin sorumluluğu bu noktada çok daha büyük olacaktır. Muhakkak yeni bir düşünceyle bir ufukla, geçmişte işlenen kötülükleri nasıl ortadan kaldırabiliriz... Kötülüklerin sadece bu bölgede, bölge insanlarından dolayı olduğunu tüm kesimler biliyor. 10 senelerce global güçlerin savaş alanı haline gelen bu bölge artık insanların tahammül edecek sabrı yok. İnşallah aklı selim egemen olur ve en kısa zamanda tüm bu kötülükleri geride bırakacağımıza inancım tam. Her kötülüğün de varacağı bir yer vardır. Artık bundan ötesi yoktur." diyerek son zamanlarda yaşanan olaylara dair açıklamalar yapmış oldu.