Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Bayram Mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 'İnsanlık olarak içerisinden geçtiğimiz bu zor süreçte bayramların hatırlattığı değerler ve hayatımıza kattığı güzellikler, büyük bir nimet ve imkan olarak görülmelidir.' dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Bayram Mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Bayram Mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kurban Bayramı sebebiyle paylaştığı mesajında, mümin kalplere huzur, kardeşlik ve paylaşma duyguları barındıran, itaat, iman ve teslimiyet sembolü bayrama ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Ali Erbaş, 'Kurban, Rabb'imize yaklaşma ve iyiye, güzele, hakikate ulaşma arayışıdır. Sevgi, vefa, sadakat ve fedakarlığın simgesidir. Yaratana karşı ihsan şuurunu, yaratılanlara karşı da isar ahlakını pekiştiren ve bizlere sahip olduğumuz nimetleri, inandığımız değerler uğruna feda edebilme iradesi kazandıran büyük bir ibadettir.' diye konuştu.

Bayramları, 'birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma duygularının hayata egemen olduğu müstesna zaman dilimleri' ifadeleriyle nitelendiren Erbaş, Kurban Bayramı'nın aynı zamanda İslam'ın temel ibadetlerinden haccın yapıldığı, milyonlarca müminin Allah'a teslimiyetle Mekke'de toplandığı mübarek bir zaman olduğunu belirtti.

Erbaş, bütün dünyayı tesiri altına alan pandemi sebebiyle bu yıl Mescid-i Haram, Arafat, Müzdelife ile haccın başka mekanlarının 'mahzun' kaldığını ifade ederek, şu sözlerle devam etti:

'Büyük bir aşk ve heyecanla dünyanın her tarafından Müslümanları ortak bir değer etrafında bütünleştiren bir ibadetin eda edilememesi, kutsal beldelerin özlemiyle yanan gönülleri derinden üzmüştür. Bu sebeple bayramların birleştirici, teskin ve teselli edici özelliğine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız vardır. İnsanlık olarak içerisinden geçtiğimiz bu zor süreçte bayramların hatırlattığı değerler ve hayatımıza kattığı güzellikler, büyük bir nimet ve imkan olarak görülmelidir.'

Erbaş, Türk milletinin, geçmişten bugüne nice zorlukları sabır, sebat ve azimle üstesinden geldiğini ifade ederek, 'İşte, 86 yıllık hasretin ardından büyük fethin sembolü Ayasofya Cami-i Şerifi'nin yeniden ibadete açılması, milletimizin sarsılmaz imanı, tükenmez umudu ve kararlı duruşunun bir göstergesidir. Allah'ın yardımı, milletimizin azim ve kararlılığıyla, yaşadığımız küresel sıkıntıları da aşacağımıza ve daha büyük bir huzur ve coşkuyla yaşayacağımız bayramlara kavuşacağımıza inancım tamdır.' diye konuştu.

Bütün olanlara rağmen bayramı tüm güzellikleriyle yaşamaya çaba göstermek gerektiğine işaret eden Erbaş, şu ifadeleri kullandı:

'Sıkıntı ve musibetler karşısında gerekli tedbir, tevekkül ve teslimiyet anlayışıyla hareket ederek dayanışma ve yardımlaşma bilincimizi daha da güçlendirmeliyiz. Her türlü ihmal ve gafletten sakınarak hem kendimiz hem de başkalarının sıhhat ve huzuru için gereken temizlik ve sağlık ilkelerine azami ölçüde riayet etmeliyiz. Hanelerimizin huzur ve selameti için aklımıza tedbiri, yüzümüze tebessümü, dilimize selamı ve yüreğimize muhabbeti nakşetmeliyiz. İlgi ve yardıma muhtaç yetim, garip, hasta, yaşlı ve kimsesizlerin kimsesi olup sıkıntılarını gidermek ve kederlerini sevince dönüştürmek için gayret etmeliyiz. Dünyanın birçok yerinde bayramı zulüm, baskı, terör, hastalık, açlık ve benzeri tehditler altında geçiren din kardeşlerimizin ızdıraplarını daha derinden duymalı, maddi ve manevi yardımlarımız ve dualarımızla onların yaralarını sarmak için daha çok çaba göstermeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin ve tüm İslam aleminin Kurban Bayramı'nı tebrik ediyor, bayramın, tüm insanlığın sıkıntılardan kurtuluşuna, dünyanın barış ve huzuruna vesile olmasını Cenabıhak'tan niyaz ediyorum.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR