Diyanet Hutbelerinde Atatürk'ün İsminin Neden Anılmadığı Ortaya Çıktı!

“Hutbelerde neden Atatürk’ün adı geçmiyor” diyerek provokatif siyaset izleyen malum çevrelere yanıt arşivlerden verildi.

Diyanet Hutbelerinde Atatürk'ün İsminin Neden Anılmadığı Ortaya Çıktı!

Atatürk üzerinden iktidarı ve devlet kurumlarını eleştirmeye devam eden istismar siyasetine cevap arşivlerden verildi.

30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Cumhuriyet Bayramı’na denk gelen haftalarda verilen cuma hutbelerinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adının anılmadığı gerekçesiyle milleti Diyanet’e karşı nefret siyaseti güdenlere cevap niteliğindeki tarihi belge 3 Mart 1924’te Hilafetin kaldırılmasının ertesi günü yayınlanmış.

DUALAR MİLLET VE CUMHURİYET’E EDİLİYOR

‘Türkiye Reisi Cumhuru’ olarak bizzat kendi imzasıyla Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından Dahiliye Vekaleti’ne (İçişleri Bakanlığı’na) sonrasında ise ‘Acele’ kayıtlı şifre telgraflarla valiliklere gönderilmiş kararnamede Atatürk, “Bundan sonra hutbelerde isim zikredilmeksizin “millet ve cumhuriyetin saadet ve selametine dua edilmesini” istiyor. Duaların ‘millet ve Cumhuriyet’in selameti için yapılmasına ilişkin isteğin gerekçesine de hilafeti kaldıran yasal düzenlemede rastlanıyor. İlgili yasanın birinci maddesinde “halifeliğin hükümet, Cumhuriyet, yani TBMM’nin anlam ve kavramı içinde zaten saklı olduğu” ifade ediliyor.

ATATÜRK BÖYLE İSTEMİŞTİ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın cuma gününe denk gelmesi sebebiyle “Vatan Bize Emanettir” konulu bir hutbe hazırlanmış ancak hutbede Atatürk’ün bulunmadığı iddiası ile belli kesimler tarafından hedef gösterilmişti.

Hutbede “Tarih boyunca İslam’ın bayraktarlığını yapan, bu cennet vatanı bizlere emanet eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kere daha rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyoruz” ifadeleri ile şehit ve gaziler anılırken hutbenin Atatürk’ün de imzasını taşıyan ilgili kararnamenin ruhuna uygun okutulduğu ortaya çıktı.

TARİHİ BELGE

1924 tarihinde yayımlanan kararda şu ifadelere yer verilmiş:

"Ba’dema hutbelerde ism zikredilmeksizin “millet ve Cumhuriyet’in selamet ve sa’adetine” du’a edilmesi takarrur etmiş ve bu kararun bi’l- cümle vilayete tebliği dahiliye vekaletine havale edilmiştir."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri