Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, "Türkiye'nin Suriye krizinin başından beri takip ettiği politikanın, bu ülkenin siyasi beraberliğinin ve toprak bütünlüğünün korunması ve halkın meşru isteklerini karşılayacak siyasi bir çözüm bulunması hedefine matuf olduğu açıktır." ifadesini kullandı.

Müftüoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed'in Rus mevkidaşıyla yaptığı ortak basın toplantısında, Suriye bağlamında Türkiye'yi hedef alan ifadeleri hakkındaki soruya yanıt verdi.

Müftüoğlu, konuya dair olarak şunları söyledi:

"Türkiye'nin Suriye krizinin başından beri takip ettiği politikanın, bu ülkenin siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunması ve halkın meşru isteklerini karşılayacak bir siyasi çözüm bulunması hedefine matuf olduğu açıktır. Komşusu olması sebebiyle Suriye'deki ihtilaftan en fazla etkilenen ülkelerin başında gelen Türkiye'nin arzusu, Suriye'deki krizin bahsi geçen ilkeler temelinde en kısa zamanda sona erdirilmesi ve bu ülkenin uluslararası toplumun egemen ve muteber bir üyesi olarak varlığını idame ettirmesidir. Bu bağlamda, terörizmle mücadele kisvesi altında sahada oldubittiler yaratarak ülkemizin ulusal güvenliğine kasteden mihraklara müsamaha gösterilmesi de söz konusu olamaz."

Müftüoğlu cevabında "Türkiye, Suriye'deki yıkımın sorumluluğunun gerçek adreslerinde aranmasının ve bu çabanın gerektirdiği ahlaki duruş ve tutarlılıktan taviz verilmemesinin lazım geldiğine inanmaktadır." ifadesini kullandı.