Dışişleri Bakanlığı M/V ACT isimli kuruyük gemisine Rodos Adası açıklarında seyir halinde olduğu esnada Yunan sahil güvenlik botu tarafından ateş açılmasına dair bir açıklama yayınladı.

Gerçekleştirilen açıklamada "Silahsız bir gemiye ne sebeple olursa olsun ateş açılmasının hiçbir biçimde açıklaması yoktur. Bu menfur vakada Yunan makamlarının en temel hak olan insan hayatını hiçe sayan ölçüsüz davranışını şiddetle kınıyor ve aynı olayın bir daha yaşanmaması beklentimizi uluslararası kamuoyuyla paylaşmayı gerekli görüyoruz." ifadeleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU

Deniz Haber Ajansı'ndan alınan bilgiye göre; İskenderun'dan İzmit Körfezi'ne giden Yunan Sahil Güvenlik botları ACT isimli yük gemisine silahlı saldırı yapıldı.

16 MERMİ İSABET ETTİ


İskenderun'dan demir çelik yüklemesinin ardınan İzmit Körfezi'ne giden M/V ACT adlı yük gemisi, Rodos açıklarında uluslararası sularda Yunan Sahil Güvenlik botlarınca Yunan Limanı'na yanaşması istenen fakat kaptanın bu direktife uyamayacağını söyleyip demir atmasından sonra Türk Sahil Güvenlik'e haber verdi. Türk karasularına yöneldiği sırada Yunan Sahil Güvenlik M/V ACT adlı yük gemisine silahlı saldırı yapıldı. Gemi üzerinde 16 mermi isabet etti.

KAPTAN: BİZİ DEVAMLI TAKİP VE TACİZ ETTİLER


CNN Türk canlı yayınına bağlanan geminin kaptanı Haluk Sami Kalkavan, olayla ilgili bilgi verdi:

"Ülkemize geçmiş olsun. Gemimizin hemen Rodos kıyılarına çekilmesini istediler. Sebebini sorduğumuzda kontrol amacıyla cevabını aldık. Biz bunu kabul etmedik. Bizi sürekli takip ve taciz ettiler. Biz de gemimizi Türkiye yönüne çevirdik, fakat bize ateş açtılar. Gemide 16 kurşun deliği bulunuyor, gemi su almıyor. Şu esnada Türk sularındayız. Bunlar iyice şımardılar, aldılar başını gidiyorlar."