Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a Oruç Reis Yanıtı!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine ilişkin söylemlerine tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a Oruç Reis Yanıtı!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sismik araştırma faaliyetlerine ilişkin yaptığı açıklama hakkındaki soruya yazılı cevap verdi.

'İDDİALARIN BİZİM İÇİN HÜKMÜ VE DEĞERİ YOKTUR'

Sözcü Aksoy, bu açıklamalara ilişkin, "Yunanistan’ın uluslararası hukuka ve teamüle aykırı maksimalist deniz sınırı iddialarına dayanmakta olup, bizim için hiçbir hükmü ve değeri yoktur." ifadelerini kullandı.
Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bugün (11 Kasım),Oruç Reis gemimizin Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığımızda yürütmeye devam ettiği sismik araştırma faaliyetine dair bilinen itirazlarını tekrarladığı bir açıklama daha yayınlamıştır.

Bu açıklamalar, Yunanistan’ın uluslararası hukuka ve teamüle aykırı maksimalist deniz sınırı iddialarına dayanmakta olup, bizim için hiçbir hükmü ve değeri yoktur.

'TÜRKİYE HAK VE ÇIKARLARINI KORUMAYA DEVAM EDECEKTİR'

Türkiye, Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuk çerçevesinde hem kendi hem de KKTC’nin meşru hak ve çıkarlarını korumaya kararlılıkla devam edecektir. Yunanistan bölgede çözüm istediğini belirttiği beyanlarında samimi ise, gerginliği artıracak açıklamalar yapmak, askeri faaliyetlerde bulunmak ve üçüncü tarafları Türkiye aleyhinde yanlış yönlendirmek ve kışkırtmak yerine, önkoşulsuz diyalog çağrılarımıza olumlu karşılık vermelidir."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR